Descrierea postului de sterilizare dentară

Una dintre principalele responsabilități ale asistenților dentare este sterilizarea echipamentului dentar. Trebuie să puteți identifica diferite instrumente dentare și să știți cum să curățați și să dezinstalați fiecare dintre ele. În plus față de îndatoririle de sterilizare, probabil veți pregăti zonele de lucru, instrumentele dentiștii de mână în timpul vizitelor pacientului, veți folosi furtunuri și alte dispozitive de aspirație în timpul tratamentelor, veți procesa raze X și veți educa pacienții cu privire la igiena dentară. Unele state solicită asistenților dentari să finalizeze un program de unu sau doi ani și să treacă un examen de stat. Cele mai multe posturi includ, de asemenea, instruirea la locul de muncă cu echipament de sterilizare.

$config[code] not found

Curatenia este mama sanatatii

Asistenții dentari trebuie să îndepărteze toate materialele organice și anorganice de la instrumentele dentare înainte de sterilizare. Aveți obligația de a purta mănuși grele, un ecran de protecție a feței și un strat protector. Curățarea și decontaminarea pot implica perii de spălat, detergenți, săpunuri specializate și clătiri de mare putere. De asemenea, trebuie să operați curățare cu ultrasunete pentru anumite proceduri de decontaminare.

Sterilizarea este o afacere riscantă

Asistenții trebuie să sterilizeze echipamentul în conformitate cu specificațiile producătorului și cerințele dentistului. Majoritatea instrumentelor din metal sunt sterilizate cu aburi de înaltă temperatură. Trebuie să utilizați aparatele de curățat cu abur în siguranță, fără a risca arsuri sau vătămări corporale. Potrivit Rutgers School of Medicina Dentara, curatatorii cu abur trebuie sa ajunga la 250 grade Fahrenheit si instrumentele ar trebui sa ramana in aburul incalzit timp de 12 pana la 30 de minute pentru a ucide toate bacteriile. Asistenții dentari organizează echipamente sterilizate pentru reutilizare. Atenția la detalii și abilitățile organizaționale sunt un plus.

2016 Informații salariale pentru asistenții stomatologi

Asistenții dentiști au obținut un salariu anual mediu de 36.940 dolari SUA în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. La limita inferioară, asistenții dentari au câștigat un salariu de 25 de percentile de 30.410 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 45.170 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 332 000 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca asistenți dentari.