Cod de executare a codului Descrierea postului

Funcția unui ofițer de executare a codului este o parte importantă a efortului de a oferi un mediu sigur și sănătos pentru public. Există reglementări și statuturi specifice pe care un ofițer de aplicare a codului trebuie să învețe pentru a-și îndeplini atribuțiile și acestea vor depinde de dimensiunea și de domeniul de reglementare al entității guvernamentale pentru care lucrează.

Aspecte generale

Un departament de executare a codului orașului clasifică, în general, funcțiile de ofițer de executare în scopul delegării. De exemplu, orașul Del Mar, California, are două niveluri de ofițeri de executare a codului. Nivelurile I sunt considerate locuri de muncă de intrare care fac parte din funcțiile departamentului de urbanism. Această poziție are aspecte tehnice care sunt necesare pentru inspecțiile de teren și interfața cu întreprinderile și cetățenii privați. Ofițerii de nivel II vor fi implicați în chestiuni mai complexe de zonare și coduri de securitate publică care necesită calități administrative mai avansate.

$config[code] not found

Obligații unice

Unele posturi de ofițeri de aplicare a codului necesită cunoștințe și experiență specifice legate de mediul în care lucrează. Orașul Kiawah Island, Carolina de Sud, se ocupă de chestiuni de aplicare a codului de bază, cum ar fi încălcarea zonelor și acordarea de licențe pentru afaceri. Un ofițer care lucrează în această jurisdicție va trebui, de asemenea, să fie familiarizat cu problemele publice care implică activitățile pe plajă. Problemele de siguranță și sănătate publică care implică ape reziduale, eliminarea gunoiului de grajd și alte preocupări generale legate de mediu în acest aspect vor impune ofițerului de aplicare a codului să fie familiarizat cu comunitatea lor.

Responsabilitățile de poliție

Un ofițer de aplicare a codului angajat de orașul Golden, Colorado, lucrează sub auspiciile departamentului de poliție. Acest lucru este valabil în multe orașe din întreaga țară, deoarece emiterea citatelor și rezolvarea conflictelor sunt adesea o parte din îndatoririle zilnice ale ofițerului. Acestea includ solicitări de reducere a zgomotului care apar, de exemplu, datorită activității excesive a șantierului sau a muzicii puternice. Controlul animalelor va fi inclus în poziția de ridicare a animalelor fără stăpân sau de mediere a disputelor de vecinătate asupra animalelor agresive.

Educație și fundal

Cerințele de bază pentru a deveni un ofițer de executare a codului variază în rândul agențiilor și departamentelor de stat și locale. Un minim de diplomă de liceu sau GED este necesar în toate cazurile, și o diplomă de licență în administrația publică sau teoria structurală poate fi o cerință. Un context legat de comerțul cu construcții este adecvat, la fel ca experiența în orice serviciu de executare, cum ar fi munca poliției sau experiența departamentului de sănătate.

Aspecte salariale

Valorile medii ale salariilor medii din luna mai 2010 arată că o scală de salarizare a ofițerului de aplicare a codului a variat între 22.000 și 33.000 de dolari pe an într-un studiu al unor zone metropolitane mai mari, cum ar fi Chicago, Houston, Dallas și Miami. În consecință, departamentele guvernamentale mai mici ar oferi salarii mai mici, în funcție de domeniul de aplicare al taxelor pentru un ofițer de executare a codului.