Descrierea postului de stagiar tehnician de farmacie

Un stagiar tehnician farmacie este o poziție de intrare la nivel în care stagiarul învață abilitățile de lucru ale unui tehnician farmacie. Un tehnician de farmacie asistă farmacistul cu prescripții de umplere și alte îndatoriri clinice și administrative.

Sarcinile de serviciu

$config[code] not found pastile imagine de Bradlee Mauer de la Fotolia.com

Un stagiar tehnician farmacie lucrează sub supravegherea directă a farmaciștilor și a altor agenți ai farmaciei pentru a învăța abilitățile necesare pentru a deveni un tehnician de farmacie. Taxele obișnuite pentru cursanți includ completarea prescripțiilor simple, furnizarea de servicii pentru clienți și îndeplinirea sarcinilor administrative.

Cerințele pentru locul de muncă

În general, un stagiar tehnician de farmacie este obligat doar să aibă o diplomă de liceu sau GED. Solicitanții vor trebui, de asemenea, să fie capabili să treacă un ecran de droguri și investigații de fond penale. Multe state, cum ar fi California, cer ca tehnicienii și stagiarii farmaciei să primească o certificare care necesită o diplomă de asociat sau o educație similară.

Compensare

Biroul de Statistică a Muncii afirmă că, în mai 2008, salariul mediu pe oră pentru un tehnician de farmacie din Statele Unite era puțin peste 13 dolari pe oră. Antreprenorii tehnicieni de farmacie vor primi un salariu mai mic în timpul perioadei de formare.

patronat

Antrenorii tehnicieni în domeniul farmaciei lucrează cu farmaciști în principal în farmacii cu amănuntul. Cu toate acestea, există deschideri pentru stagiarii tehnicieni în farmacie în farmacii instituționale, precum și la spitale, închisori, case de îngrijire medicală și altele.

Potențial de avansare a carierei

Obiectivul pe termen scurt al unui stagiar tehnician farmacie este de a deveni un tehnician de farmacie. Tehnicienii din domeniul farmaciei pot alege să își continue educația și să se mute în alte domenii ale domeniului medical sau să se mute în funcții administrative sau manageriale.

2016 Informații salariale pentru tehnicienii din domeniul farmaciei

Tehnicienii din domeniul farmaceutic au obținut un salariu mediu anual de 30.920 dolari SUA în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Pe segmentul inferior, tehnicienii de farmacie au câștigat un salariu de 25 de procente, de 25,170 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 37.780 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 402.500 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca tehnicieni în domeniul farmaciei.