Ce să răspundeți HR pentru "Ce așteptați de la următorul loc de muncă?"

Când interviul pentru un loc de muncă, intervievatorul caută indicii că veți fi potrivit pentru companie. Nu numai că asta înseamnă că aveți nevoie de abilitățile și experiența pentru locul de muncă, dar și de faptul că personalitatea dvs. este potrivită pentru cultura companiei. O modalitate de a stabili acest lucru este întrebarea despre așteptările dumneavoastră pentru această slujbă. Dacă așteptările dvs. nu se aliniază la ceea ce oferă compania, este posibil să fiți nemulțumiți și să plecați, iar HR vrea să evite acest lucru. Prin urmare, atunci când răspundeți la întrebări despre așteptările dvs., fiți cinstiți, concentrându-vă în același timp pe dorințele voastre în ceea ce privește învățarea, creșterea și responsabilitățile de serviciu.

$config[code] not found

Afișați alinierea cu prioritățile companiei

O întrebare despre așteptările dvs. de la un loc de muncă este o oportunitate ideală de a dezvălui ceea ce știți despre companie. Înainte de interviu, cercetați misiunea, viziunea și valorile organizației, și luați în considerare modalitățile prin care obiectivele proprii se aliniază la aceste priorități. De exemplu, dacă compania este activă în probleme de mediu și face o încercare concertată de a deveni verde, ați putea spune: "Sunt foarte dedicat problemelor de mediu și reduc impactul meu asupra planetei.Sunt încântat să lucrez cu o companie care împărtășește acest angajament. Mă aștept ca voi avea ocazia să aflu mai multe despre modul în care putem face diferența și că cultura va sprijini eforturile mele de a deveni verde ".

Exprimați o dorință de învățat

Majoritatea angajatorilor doresc să angajeze persoane care doresc să învețe și să se dezvolte în slujba lor. Când sunteți întrebați despre așteptările dvs. pentru locul dvs. de muncă, evidențiați modul în care vedeți poziția ca o șansă de a-ți dezvolta abilitățile și că vă așteptați să aveți oportunități de a nu pune doar abilitățile existente la locul de muncă, ci și să le îmbunătățiți și să dezvoltați altele noi. Exprimă-ți speranța că supraveghetorul și colegii tăi vor susține un mediu care încurajează creșterea și schimbul de informații. Dacă știți că compania oferă oportunități de dezvoltare profesională, vă exprimați entuziasmul pentru a profita de ele, subliniind cum au ajutat anterior în trecut oportunitățile.

Concentrați-vă pe Descrierea postului

În unele cazuri, întrebările despre așteptări sunt concepute pentru a măsura înțelegerea dvs. de sine stătătoare și experiența dvs. în acele domenii. Încercați să abordați unele dintre sarcinile majore ale postului în răspunsul dvs. și împărtășiți un exemplu sau două despre modul în care experiența dumneavoastră măsoară. De exemplu, ați putea spune: "Pe baza descrierii postului, mă aștept să conduc o varietate de proiecte bazate pe echipă, inclusiv prin îmbunătățirea site-ului companiei. Am finalizat cu succes o revizuire a site-ului web în poziția mea anterioară și simt că sunt bine pregătit să coordonez un astfel de efort din nou ".

Ramaneti pozitivi

Abordarea așteptărilor dvs. pentru un nou loc de muncă nu reprezintă o oportunitate de a vă face rău angajatorul sau colegii dumneavoastră anteriori. Chiar dacă ați lucrat într-un mediu toxic pentru cel mai rău manager din lume, spunând că lucrurile negative se vor reflecta slab asupra voastră. Vă puteți adresa așteptările dvs. pentru mediul de lucru prin a spune cum sperăți să dezvoltați relații bune de lucru cu colegii dumneavoastră într-un mediu cinstit și respectuos. Evidențiați-vă dorința de a fi un jucător de echipă și de a lucra spre obiectivele comune - nu cum ați fost micromanificați și sabotați într-o poziție anterioară.

Evitați discutarea salariilor

Cu excepția cazului în care intervievatorul solicită în mod expres așteptările dvs. privind salariul și / sau beneficiile, nu le menționați atunci când răspundeți la această întrebare. Nu este timpul să-i spuneți intervievatorului că doriți să lucrați acasă de trei zile pe săptămână sau că vă sporiți șase săptămâni de vacanță plătită pe an. Păstrați răspunsul dvs. concentrat pe obiectivele carierei și pe modul în care abilitățile dvs. se aliniază nevoilor companiei.