Domeniul de salarizare pentru administrarea oficiilor medicale

Căutați un loc de muncă în domeniul medical care să nu necesite o pregătire științifică sau ani de formare specializată? O carieră în administrarea birourilor medicale ar putea fi potrivită pentru dvs. O varietate de oportunități există pentru acei candidați care au competențe de top și de organizare. Un salariu de manager de cabinet medical variază de obicei de la 23.908 dolari la 67.226 dolari.

Descrierea postului

Ca și în cazul oricărui loc de muncă în administrarea de birouri, managerul de birou medical asigură funcționarea fără probleme a biroului. În funcție de mărimea practicii medicale, administratorul de birou poate supraveghea un secretar, un recepționer sau alți membri ai personalului. Într-o practică foarte mică, administratorul poate fi unicul angajat în birou, care gestionează o serie de sarcini asociate cu un cabinet medical, incluzând răspunsul la telefoane, planificarea programărilor, colectarea plăților și organizarea înregistrărilor pacientului.

Asistenții medicali, numiți și asistenți administrativi medicali, îndeplinesc, în general, sarcini administrative sub supravegherea unui administrator sau a unui manager.

Cerințe educaționale

Nu există cerințe formale pentru o funcție ca administrator de birou medical. Totul depinde de practică. O practică largă de specialitate se poate aștepta ca un administrator de birou să aibă o diplomă de licență în administrarea sănătății sau în afaceri. Este posibil să puteți apela un loc de muncă la o diplomă de asociat dacă aveți experiență anterioară de management de birou. În unele cazuri, experiența vastă poate fi un substitut al educației formale.

Administratorii de birouri medicale trebuie să aibă abilități puternice de comunicare scrisă și orală. Ei trebuie să poată face față unei varietăți de sarcini în condiții care pot fi stresante. O atenție deosebită pentru detalii este esențială. Dacă sunteți bilingv, acest lucru poate fi un plus în unele locații.

Locuri de munca Administratie Medicala

Administratorii de birouri medicale lucrează în spitale, centre medicale, centre comunitare de sănătate, clinici, case de îngrijire medicală, centre de reabilitare și practici private de toate dimensiunile. În mod obișnuit, în birourile mici, administratorii lucrează cu normă întreagă în timpul orelor de program regulate. Facilitățile mai mari pot avea ore prelungite. Spitalele și centrele medicale sunt deschise 24 de ore pe zi, în fiecare zi a anului, astfel încât să fie necesare serile de lucru, sărbătorile sau weekend-urile, în funcție de cerințele poziției.

Medical Office Administrator Salariul și Outlook de locuri de muncă

În mod obișnuit, administratorii oficiilor medicale câștigă un salariu mediu anual de 50.267 USD. Veniturile medii înseamnă că jumătate din câmp câștigă mai mult, în timp ce jumătate câștigă mai puțin. Localizarea geografică afectează salariul, la fel ca anii de experiență. Administratorii cu experiență câștigă o medie de 38% față de salariul mediu național de 35.000 $. De obicei, administratorii de carieră târzie câștigă cu 69% mai mult decât salariul mediu pe țară. Aceste cifre se traduc la 48.000 $ pentru administratorii experimentați și 59.150 $ pentru administratorii carierei târzii.

Un salariu medical asistent administrativ sau un salariu de asistent medical de birou medii aproximativ 39.000 dolari anual, sau 13.15 dolari pe oră. Ca și în cazul pozițiilor manageriale, locația geografică, educația și experiența afectează salariile și oportunitățile.

Biroul de Statistică a Muncii din SUA monitorizează datele pentru toate ocupațiile civile. Deși nu există o categorie specifică pentru administrarea oficiilor medicale, sunt disponibile statistici pentru administratorii de servicii administrative. Creșterea locurilor de muncă pentru aceste ocupații este proiectată să fie de 10% până în 2026, mai rapid decât media în comparație cu toate celelalte locuri de muncă.