Cum să deveniți lucrător în construcții

Dacă muncitorii din construcții creează noi locuințe sau construiesc zgârie-nori, lucrările de construcție reprezintă o carieră plină de satisfacții, în care constructorii pot vedea imediat fructele muncii lor. Cerințele de a fi lucrător în construcții variază în funcție de tipul de muncă. Unii profesioniști în construcții sunt în demolări, în timp ce alții ocupă sarcini de tâmplărie. Lucrările de construcție pot implica sudarea, turnarea betonului sau asamblarea unui troliu pe trotuar.

Lucrările de construcții sunt fizice și, adesea, necesită lucrări în aer liber în condiții de temperatură scăzută sau rece. Construcția este o slujbă exigentă fizică, care se adresează celor care preferă să facă ceva mai mult decât să stea în spatele unui birou.

Descrierea postului

Lucrările de construcție cuprind o varietate de sarcini fizice, care necesită forță de muncă, necesare pentru a construi sau a repara structuri sau drumuri. Atribuțiile lucrătorilor din construcții variază în funcție de specialitățile de muncă și de tipurile de întreprinderi pentru care lucrează. Lucrările de construcție ar putea însemna conducerea unui tractor sau a unui buldozer sau poate însemna așezarea gudronului pe o suprafață a drumului sau încadrarea unei case. Electricieni și instalatori sunt tipuri de lucrători în construcții care lucrează adesea cu constructorii ca lucrători salariați sau subcontractați.

Lucrările de construcție pot fi exigente din punct de vedere fizic, deoarece muncitorii trebuie să încarce și să descarce de obicei încărcăturile grele. De asemenea, poate necesita scalarea unor înălțimi mari atunci când lucrați pe clădiri sau pe poduri. Deseori, lucrătorii din construcții trebuie să lucreze în aer liber în condiții nefavorabile.

În prezent, există o cerere de forță de muncă calificată și există o mulțime de locuri de muncă disponibile pentru diferite tipuri de lucrători în construcții. Datorită naturii muncii, industria construcțiilor înregistrează o rată mai mare de răniri și boli decât alte profesii.

Cerințe educaționale

Multe licee au programe de formare profesională care predau diferite abilități de construcție pentru a oferi muncitorilor aspiranți un picior sus și a le ajuta să determine o specialitate. Multe locuri de muncă pentru constructori începători sunt la nivel de intrare, iar unele întreprinderi de construcție acceptă lucrători cu diplomă de liceu sau de către G.E.D.

Deși calificările pentru a deveni lucrător în construcții nu includ, de regulă, colegiul, acesta ajută să meargă la o școală profesională pentru a primi certificarea pentru munca specializată. Specialiștii cum ar fi sudori, operatori de echipamente grele și electricieni au potențialul de a câștiga mai mulți bani decât cineva care este un jack-of-all-trade.

Lucrătorii asimilați în construcții pot să se învețe cu o firmă sau cu un constructor pentru a primi cursuri de formare pentru lucrători în construcții. Cele mai multe ore de ucenicie durează doi sau patru ani, iar unele necesită ore întregi de formare în clasă. Tipul de formare depinde de specialitatea de construcții. Sindicatele și asociațiile de contractori sau constructori adesea sponsorizează programe de ucenicie.

Ani de experiență și salariu

Salariul lucrătorilor din construcții se bazează pe experiență și calificare. Potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA, salariul mediu pentru un lucrător în construcții este de 33.450 de dolari sau puțin peste 16 USD pe oră. Jumătate dintre lucrătorii din construcții câștigă mai mult decât acest lucru și jumătate câștigă mai puțin.

Cei mai mici lucrători în construcții câștigătoare câștigă anual aproximativ 21.000 de dolari. Pe măsură ce câștigă abilități și experiență, câștigă salarii mai mari. Câștigătorii de 10% din lucrătorii din domeniul construcțiilor avertizează aproximativ 60.000 de dolari pe an.

Este important de menționat că mulți lucrători în construcții sunt plătiți cu o oră. Dacă vremurile nefavorabile perturbe munca și muncitorul nu este plătit, numărul salariilor este afectat.

Tendința de creștere a industriei și a locurilor de muncă

Industria construcțiilor se confruntă în prezent cu o creștere economică. Biroul american al statisticilor privind forța de muncă prognozează o creștere de 12% până în 2026. Această creștere este mai rapidă decât rata medie de creștere pentru cele mai multe ocupații din S.U.A. Majoritatea creșterii se datorează cererii de reconstrucție sau înlocuire a infrastructurii țării. Pe măsură ce populația crește, mai multe locuințe, școli, biserici și alte structuri sunt în cerere, ceea ce duce și la creșterea industriei.