Descrierea postului de coordonator executiv

Coordonatorii executivi exercită funcții administrative la nivelul executiv al unei organizații. Alte titluri ocupaționale pentru coordonatorii executivi sunt asistentul administrativ, asistentul executiv și asistentul de proiect. Majoritatea coordonatorilor executivi sunt adjuncții unei diviziuni executive, unei sucursale, secțiunii sau individului.

Aspecte generale de asistență

Un coordonator executiv oferă sprijin general diviziei sau sucursalei unei companii sau este repartizat unui director executiv în calitate de asistent administrativ. Dincolo de sarcinile de bază ale biroului, cum ar fi scrierea, depunerea și comunicarea, îndatoririle generale de asistență includ organizarea de întâlniri ale personalului care abordează planificarea strategică, de planificare a conferințelor sau a programelor. Ea va face, de asemenea, locuri de cazare legate de afaceri pentru directori.

$config[code] not found

Managementul responsabilităților de proiect

Coordonatorii executivi participă la îndatoririle de management de proiect desemnate de directori. Aceste atribuții includ colectarea de date prin intermediul unui sistem de informații sau de la manageri, supraveghetori și șefi de departamente din cadrul sau din afara unei organizații. El va urmări inițiativele de proiect în cadrul planurilor strategice sau de acțiune ale unei organizații. De asemenea, va monitoriza progresul proiectelor din alte divizii sau sucursale care afectează obiectivele și obiectivele unei organizații.

Programarea și planificarea responsabilităților

La nivelul executiv al unei organizații, timpul este un element critic pentru succes.Un coordonator executiv asigură că numirile și programele sunt documentate pentru personalul executiv. De asemenea, se va ocupa de logistica numirilor și întâlnirilor. Pe o scară mai largă, ea este contactul pentru informații despre evenimente speciale de afaceri, cum ar fi acțiuni, organizări, întâlniri între întreprinderi și interorganizări.

Prelucrarea informațiilor

Coordonatorii executivi trebuie să știe cum să utilizeze sistemele de informații de management și cele mai recente aplicații informatice. Un sistem de informații de management furnizează date unei sucursale executive, diviziei companiei sau unui angajat pentru a sprijini procesul de luare a deciziilor. El trebuie să utilizeze aplicații pentru grupuri de lucru pentru a coordona strategiile.

Mediu de lucru

Majoritatea coordonatorilor executivi lucrează săptămâni de 40 de ore în birouri profesionale și sunt supravegheați de administratori șefi sau de conducere executivă.

Cerințe educaționale și de salarizare

Un coordonator executiv este bine deservit de o diplomă de licență în afaceri, administrație sau management. Perspectiva postului pentru coordonatorii executivi în perioada 2008-2018 este de așteptat să crească cu 11%, potrivit Biroului de Statistică al Muncii din SUA. Un coordonator executiv cu o experiență de unu până la patru ani câștigă, în medie, de la 12,35 dolari la 17,09 dolari pe oră, în luna mai 2010, potrivit PayScale.com.

2016 Informații salariale pentru secretari și asistenți administrativi

Secretarii și asistenții administrativi au obținut un salariu mediu anual de 38.730 dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. În partea inferioară, secretarii și asistenții administrativi au câștigat un salariu de 25 de percentile de 30.500 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 48.680 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 3,990,400 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca secretari și asistenți administrativi.