Descrierea postului de consultant imobiliar

Descrierea postului de consultant imobiliar este destul de nouă în lumea imobiliară. Consultanții imobiliari oferă consultanță și informații care ajută clienții rezidențiali, comerciali și de investiții să facă decizii inteligente de cumpărare sau vânzare. Un consultant imobiliar trebuie să aibă cunoștințe extinse despre piața locală și oportunitățile de investiții, experiența anterioară în calitate de agent imobiliar și abilități excelente de comunicare.

De obicei, agenții imobiliari lucrează la comisie și oferă un pachet de servicii către cumpărători și vânzători. Dacă agentul imobiliar reprezintă un vânzător, acesta va oferi sfaturi care îi vor ajuta pe clientul său să obțină cel mai bun preț pentru proprietate, să sugereze un preț de vânzare, să arate locuința sau afacerea potențialilor cumpărători, să negocieze oferte și să asiste vânzătorul la închidere. Agenții care reprezintă cumpărători prezintă, de asemenea, proprietăți, îi ajută pe clienți să determine bugetele, să ofere consiliere cu privire la locații, să prezinte ofertele agenților vânzătorului și să ghideze cumpărătorii prin intermediul procesului de ipotecă și de închidere.

Consultanții imobiliari separă elementele din pachetul tipic de bunuri imobile și plătesc rate orare pentru munca lor. Dacă aceștia ajută cumpărătorii care doresc să cumpere investiții imobiliare, aceștia ar putea oferi o serie de servicii, cum ar fi:

Locație Sfat: Consultantul cercetă locațiile și identifică proprietățile care satisfac criteriile clienților.

Informații despre piață: Consultanții imobiliari oferă informații despre condițiile locale de pe piață și valorile proprietății și oferă proiecții privind creșterea viitoare.

Analiza competitivă: Raportarea scrisului poate să nu facă parte din descrierea tipică a postului de consultant imobiliar tipic, dar este o abilitate crucială pentru consultanții care lucrează cu investitorii. Subiectele de raport pot include comparații de proprietăți, prețuri de vânzare a informațiilor și tendințe de venituri și consultanță de investiții.

Informații despre ipotecă: Un consultant experimentat poate simplifica procesul de cumpărare oferind informații despre tipurile de credite disponibile și introducând clienții brokerilor ipotecare.

Atunci când reprezintă un vânzător, serviciile pot include:

Evaluarea imobilelor: Consultantul efectuează o evaluare a proprietății și recomandă un preț de vânzare.

Sfaturi pentru marketing: Consultanții imobiliari oferă recomandări privind strategiile de marketing și actualizările care pot crește prețul de vânzare sau facilita vânzarea rapidă.

Contractul de asistență: Deși consultanții nu sunt avocați, aceștia pot oferi asistență și consiliere în ceea ce privește contractele și pot solicita clienților consultanți imobiliari, dacă se dorește.

Un client poate alege să profite de toate aceste servicii sau poate selecta doar unul sau două dintre servicii. Fiecare este facturată separat la cursul negociat al consultantului imobiliar.

Educatie si antrenament

Veți avea nevoie de o diplomă de liceu sau de un echivalent pentru a lucra ca consultant imobiliar. De asemenea, trebuie să completați un curs de proprietate imobiliară pre-licențiere și să dețineți o licență imobiliară valabilă în stat. Majoritatea consultanților lucrează ca agenți imobiliari timp de mai mulți ani înainte de a oferi servicii de consultanță. S-ar putea să găsiți că este mai ușor să atrageți clienți dacă vă specializați într-o anumită zonă a imobiliarului, cum ar fi vânzările imobiliare comerciale sau vânzările de terenuri.

Obținerea certificării sau a unei desemnări ca consultant al strategiei de stabilire a prețurilor, specialist specialist în vânzări, specialist certificat de proprietate internațională, specialist rezident certificat de la Asociația Națională a Agenții Imobiliari poate fi de ajutor dacă intenționați să deveniți consultant. Asociația Internațională a Consultanților Imobiliari oferă propria denumire, consultantul imobiliar certificat de consumator.

Salariu

Zip Recruiter estimează salariul mediu anual pentru un consultant imobiliar la 83.555 dolari pe an, în timp ce estimarea PayScale este puțin mai mică, la 63.024 dolari. Întrucât fiecare consultant își stabilește propria rată, salariile anuale pot varia semnificativ. Biroul american de Statistică a Muncii se așteaptă ca cererea agenților imobiliari și a brokerilor să crească cu 6% până în 2026.