Descrierea postului de designer creativ

Un designer creativ este o persoană care utilizează abilitățile de proiectare pentru a promova o companie, produsele sau serviciile sale. Companiile de publicare, difuzare și publicitate angajează designeri creativi. Posturile de design creative includ designeri grafici, designeri industriali și artiști multimedia. Unii designeri creativi se specializează în lucrări de artă pentru publicații sau pe site-uri web, altele în ambalaj de produse și unele în seturi pentru producții video și de film. Designerii creativi joacă un rol important în a ajuta o companie să-și construiască o identitate și să rămână profitabilă.

$config[code] not found

Ce fac designerii creativi?

Designerii creativi implementează propriile idei sau se bazează pe ideile generate de clienți, directori creativi sau manageri de marketing și publicitate. Designerii creativi din domeniul creației fac arta grafică pentru întreprinderi care au nevoie de elemente de design pentru logo-uri, pachete de produse sau materiale de marketing. În arena electronică, designerii creativi creează bannere pentru pagini web sau grafice pentru emisiunile de televiziune. În industria de publicitate și editare, designerii creativi fac ca grafica să fie utilizată pentru a completa sau a ilustra articole sau layout-uri de anunțuri. Designerii desemnați își pot transfera aptitudinile de la un domeniu la altul.

Creative Skills și calități de designer

Deoarece designerii creativi interacționează adesea cu echipe creative, cu manageri și clienți, au nevoie de abilități puternice de comunicare. Pentru a menține o multitudine de idei actuale, acestea trebuie să rămână la curent cu tendințele actuale ale produselor, artei, divertismentului, marketingului și publicității. Designerii creativi trebuie să posede o bună organizare și abilități analitice și să aibă cunoștințe de specialitate despre instrumente creative, cum ar fi programele de design grafic.

Creative Designer Education Requirements

Cele mai multe companii caută designeri creativi cu cel puțin o diplomă de licență. Cursurile pentru o diplomă de design creativ pot include design grafic, istorie de artă, scriere creativă, design web, marketing, publicitate și comunicare. În timp ce educația joacă un rol important atunci când caută un loc de muncă creator de designer, angajatorii caută și candidați care au portofolii puternice de realizări creative din trecut. Companiile care caută lucrători contractuali detaliază, de regulă, nivelul de educație și experiența de care au nevoie în descrierea postului de designer independent.

Outlook de lucru pentru designeri creativi

Potrivit Biroului de Statistică a Muncii (BLS) al Statelor Unite, oportunitățile de angajare în design creativ ar trebui să crească cu 4-8% până în 2026. Designerii care lucrează în domeniul multimedia și animație vor avea cele mai multe oportunități. Lucrările creative din industria tipografică, inclusiv publicarea de cărți și ziare, se așteaptă să scadă cu peste 20%. Cu toate acestea, designerii graficieni care lucrează în industriile bazate pe computere, cum ar fi proiectarea web și jocurile pe calculator, ar trebui să vadă o creștere a posibilităților de angajare cu până la 20%.

Salarii de creator de designer

În 2017, designerii creativi au câștigat un venit median de aproximativ 49.000-92.000 $, potrivit BLS. Venitul mediu reprezintă salariul din centrul scalei de salarizare a ocupației. Designerii de grafică au primit cele mai mici venituri, în timp ce directorii de artă au câștigat cele mai mari salarii. Companiile de software și producătorii de filme și filme au plătit cele mai mari salarii.