Descrierea postului de vânzări corporative

Un agent de vânzări corporativ vinde un serviciu sau un produs pentru a ajuta la câștigarea unui profit pentru o companie. Vânzătorii sunt, de obicei, considerați cei mai importanți angajați ai unei afaceri, deoarece aceștia pot fi deseori singurii responsabili pentru generarea veniturilor. În multe industrii, vânzătorii primesc majoritatea salariului dintr-o comision sau un procent din ceea ce vând.

Elementele de bază

Oamenii de vânzări din companii lucrează într-o gamă largă pentru industrii. Misiunea lor este să descrie produsul potențialilor clienți sau clienți, arătându-le beneficiile deținerii produsului. Uneori, membrii echipelor de vânzări corporative vor da o demonstrație a modului în care produsul funcționează. În final, vânzătorii trebuie să încheie tranzacția, transformând clientul sau clientul într-un consumator.

$config[code] not found

Aptitudini

Un membru al unei echipe de vânzări corporative trebuie să posede abilități scrise și verbale puternice. Ar trebui să fie profesionistă, organizată, motivată, energică și să lucreze singură sau ca membru al unui grup. Ea trebuie să fie, de asemenea, rezistentă, deoarece chiar și cel mai performat agent de vânzări se confruntă cu respingerea în mod regulat. Dar poate mai mult decât orice, un agent de vânzări corporativ trebuie să fie informat și chiar pasionat despre produsul sau serviciul pe care îl vinde.

fundal

Nu există cerințe stabilite pentru a deveni vânzători corporativi. Unii învață la locul de muncă, cum ar fi cei din industria de retail și de automobile. Alte domenii solicită vânzătorilor lor să aibă o educație colegiu, cu cursuri în afaceri, economie, finanțe și statistici. În orice caz, abilitățile dovedite pentru a face o vânzare sunt cele mai bune acte de identitate pe care le poate avea un vânzător.

Perspective

Întreprinderile de vânzări din industria prelucrătoare și en-gros au deținut aproximativ 2 milioane de locuri de muncă în mai 2008, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA (BLS). Dintre aceștia, 61% au lucrat în comerțul cu ridicata. În anul 2008 au fost angajați 440.000 de angajați în domeniul tehnic și științific. Potrivit BLS, se estimează că locurile de muncă pentru comercianții de vânzări vor crește cu aproximativ 7% între 2008 și 2018. Asta este puțin mai bun decât creșterea medie pentru toate celelalte ocupații.

câștig

Vânzătorii au câștigat un salariu mediu de doar 70.000 de dolari pe an, potrivit BLS. Câștigătorii cei mai mari au fost angajați în industria sistemelor informatice, în medie cu un salariu anual mai mare de 80.000 de dolari. Cei care lucrează în domeniul comerțului cu produse electronice cu ridicata au generat chiar mai puțin. Cu toate acestea, potrivit BLS, câștigurile pentru vânzători au variat foarte mult de compania pentru care au lucrat și de cantitatea de mărfuri vândute.