Descrierea postului de ofițer de documentare

Ofițerii de documentare pot găsi locuri de muncă într-o varietate de domenii, de la finanțe, până la legi. Orice industrie care păstrează documentele în scopul desfășurării activității poate solicita serviciile unui ofițer de documentare. Ofițerii de documentare trebuie să fie orientați spre detalii, să fie organizați și să aibă nevoie de formare specializată în funcție de natura documentelor. Candidații se pot aștepta la un salariu mediu de 45.000 de dolari, iar cererea crescută de specialiști în domeniul documentației în industria tehnică a fost prevăzută de Biroul de Statistică al Muncii din SUA în perioada 2008-2018.

$config[code] not found

Birou general

Multe birouri din întreaga lume angajează ofițeri de documentare și specialiști pentru a ajuta la gestionarea documentelor de afaceri de rutină.Agentul de documentare ar putea fi responsabil pentru copierea și depunerea facturilor companiei și a documentației fiscale, păstrarea documentelor angajaților și a documentelor de angajare, precum și rapoarte de afaceri și corespondență. Documentele pot fi scanate și întreținute electronic sau depuse într-un sistem de depozitare a hârtiei.

Financiar

De asemenea, un ofițer de documentare ar putea lucra la păstrarea înregistrărilor într-o instituție sau bancă financiară Agentul de documentare va analiza dosarele pentru cererile de împrumuturi ipotecare, conturile de investiții și conturile de economii pentru a verifica dacă documentația corespunzătoare este prezentă în conformitate cu legile și reglementările. Fișierele vor fi revizuite în momentul primirii, precum și în anumite puncte din anul în care se poate efectua un audit al documentației. Lipsesc copii ale identificării clienților, semnături sau dovezi ale fondurilor ar trebui să fie luate în considerare ca parte a responsabilităților de serviciu ale responsabilului de documentare.

Călătorii și vamale

Agențiile de voiaj și vamă, atât în ​​Statele Unite cât și în străinătate, angajează în mod regulat ofițeri de documentare pentru a verifica și a menține documentele oficiale. Un ofițer poate fi staționat pentru a verifica documentele de călătorie la birourile vamale și alte puncte de control din întreaga țară. De asemenea, ofițerii de documentare pot lucra în ambasade și birouri de imigrație care verifică și înregistrează documentele juridice necesare pentru imigrație și emigrare, pașapoarte și cereri de viză.

Transport international

Companiile din întreaga lume angajează ofițeri de documentare pentru a ajuta la transportul maritim internațional. Elementele care sunt expediate în alte țări trebuie să fie inspectate cu atenție, ambalate corespunzător și luate în considerare corespunzător în documentele de transport maritim. Cerințele pot varia în funcție de țara de origine și de țara de primire. Agentul de documentare asigură că toate protocoalele sunt respectate și că toate documentele de transport sunt în ordine în orice moment.

legal

Industria juridică are de asemenea nevoie ca ofițerii de documentare să păstreze înregistrările juridice ale procedurilor judiciare, să producă și să arhiveze copii ale corespondenței avocaților și clienților și să documenteze dosarele care solicită moțiuni și audiere. Ofițerii de documentare pot lucra într-un birou de avocatură cu unul sau mai mulți avocați sau un specialist în documentare poate lucra direct pentru sistemul judecătoresc.