Descrierea postului unui asociat de vânzări

Asociații de vânzări se află pe prima linie a unei afaceri. Acestea servesc drept obiect al afacerii atunci când un client intră în magazin, solicită servicii sau comunică prin instrumente online. Descrierea postului unui asociat de vânzări include clienți de întâmpinare, educarea consumatorilor cu privire la produse și servicii și promovarea afacerii într-o manieră pozitivă. Asociații de vânzări trebuie să cunoască importanța creării de rețele pentru a construi și a menține o bază de clienți.

$config[code] not found

Natura muncii

Vânzările asociaților de vânzări necesită ca angajații să-și desfășoare în mod agresiv noi afaceri. În unitățile de vânzare cu amănuntul, asociații de vânzări sunt implicați în comercializarea produselor și în stabilirea afișelor. În mediile corporatiste, asociații de vânzări pot comunica cu clienții potențiali prin instrumente online sau prin corespondență telefonică. Lucrarea este adesea rapidă și cere angajaților să fie flexibili, prietenoși și aserți.

Sarcinile de serviciu

Descrierea postului unui asociat de vânzări se referă la promovarea și vânzarea produselor și serviciilor oferite de companie. De multe ori, asociații de vânzări sunt obligați să facă apeluri la rece pentru clienți, să ofere oferte speciale prin e-mail potențialilor clienți și să efectueze întâlniri față în față și prezentări pentru a comercializa linia de produse. De asemenea, asociații de vânzări pot fi obligați să participe la expoziții pentru a demonstra produsele și serviciile. În mediile de vânzare cu amănuntul, asociații de vânzări monitorizează vânzările și interacționează instantaneu cu clienții noi care intră în unitate. Descrierea postului unui asociat de vânzări poate necesita, de asemenea, întâlniri zilnice sau lunare de vânzări și sesiuni de instruire.

calificări

În general, pozițiile asociate la nivel de vânzări și vânzări cu amănuntul nu necesită educație sau formare postliceală, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA (BLS). Aceste poziții duc adesea la poziții de vânzări avansate sau oportunități de management odată ce un asociat de vânzări a câștigat mai multă experiență. Mediile de producție și de vânzări cu ridicata preferă în mod obișnuit ca asociații de vânzări care urmează să aibă o diplomă de licență în marketing, afaceri sau un domeniu legat de linia de produse a companiei. Majoritatea angajatorilor preferă ca candidații să aibă abilități puternice de comunicare.

câștig

BLS raportează că asociații de vânzări din mediile de retail au câștigat în medie 9,86 USD pe oră în 2008, inclusiv comision. Companiile de comerț angro și de producție au plătit salarii semnificativ mai mari cu o medie anuală de 51.330 $ în industria nontehnică și 70.200 de dolari anual în industria tehnică și științifică. Salariile variază în funcție de mărimea companiei, de experiența solicitantului și de locația geografică.

Perspectivele de carieră

Industria de vânzări depinde de tendințele economice și de cumpărarea de către consumatori. Din 2008 până în 2018, BLS prevede o creștere de 8% a locurilor de muncă asociate vânzărilor în cadrul comerțului cu amănuntul, deși multe dintre aceste posturi sunt în mod tipic sezoniere, part-time sau temporare. Se estimează că industria angro și de producție va înregistra o creștere de 7% a locurilor de muncă asociate vânzărilor din 2008 până în 2018, potrivit BLS. Candidații cu studii postliceale și experiența anterioară de vânzări vor avea un avantaj competitiv pentru ocuparea forței de muncă.

2016 Informații salariale pentru reprezentanții de vânzări cu ridicata și de producție

Reprezentanții de vânzări cu ridicata și de fabricație au câștigat un salariu mediu anual de 61.270 dolari în 2016, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. Pe segmentul inferior, reprezentanții de vânzări en gros și de fabricație au câștigat un salariu de 25 de percentile de 42.360 $, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Salariul celui de-al 75-lea percentilă este de 89.010 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 1.813.500 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca reprezentanți de vânzări cu ridicata și producție.