Descrierea postului asistent manager de program

Asistentul managerilor de programe îndeplinesc diverse sarcini, în funcție de companie și industrie. Aceștia lucrează sub supravegherea profesioniștilor de rang înalt, asigurând că procesele de operare corporative sunt adecvate și respectă specificațiile programului și directivele de conducere.

Sarcini

Un asistent manager de program supraveghează personalul care lucrează la proiecte care implică echipe inter-funcționale, planifică și monitorizează programele și bugetele proiectelor și organizează activitățile proiectului în funcție de cerințele termenelor limită.El repartizează, de asemenea, personalul din domeniul tehnologiei informației și organizează întâlniri periodice privind progresele realizate în cadrul proiectului.

$config[code] not found

Instrumente și tehnologii

Potrivit portalului Onet Online, un manager de programe asistent utilizează adesea computere desktop atunci când efectuează sarcini. De asemenea, ar putea utiliza software de interogare baze de date, cum ar fi Access.

Activitati de munca

Onet Online indică faptul că un manager de program asistent oferă informații clienților, supervizorilor și colegilor. De asemenea, ia decizii, rezolvă probleme, îi ajută și îi îngrijește pe alții.

Experiență

Un grad de colegiu de patru ani este, în general, necesar pentru o funcție de manager de program asistent. Cu toate acestea, angajatorii admit adesea candidați cu o educație mai puțină, dar o experiență practică semnificativă.

Aptitudini

Un manager asistent de program trebuie să aibă bune abilități de comunicare. Fiind orientat spre servicii și poate să comande informații ajută și un manager de program asistent în rolul său.

Salariu

Salariul mediu anual pentru managerii de programe asistent a fost de 49.000 dolari începând cu anul 2010, potrivit site-ului web al resurselor de carieră.