Descrierea postului Manager de implementare

Managerii de implementare sunt profesioniști IT care coordonează analiza, achiziția, implementarea și instalarea de hardware și software noi. Misiunea lor este de a lua sisteme și pachete de software nou concepute și de a le lansa pentru o utilizare operațională deplină. Acest rol crucial le-a transformat într-un personal neprețuit și foarte plătit.

Date salariale

În iunie 2014, managerii de implementare au câștigat un salariu mediu anual de 96.756 dolari în Statele Unite, potrivit Glassdoor.com. Prin comparație, salariul mediu anual pentru toate ocupațiile la nivel național a fost de 46.440 dolari începând cu luna mai 2013, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. BLS se așteaptă ca pozițiile managerului IT să crească cu 15% în decursul deceniului 2012-2022, comparativ cu 11% în medie pentru toate ocupațiile.

$config[code] not found

Cerințele pentru locul de muncă

Aceste posturi necesită o diplomă de licență sau de masterat în informatică, inginerie software sau design de rețea. De asemenea, candidatul pentru managerul de implementare trebuie să dețină mai mulți ani de experiență IT variată, inclusiv implementarea cu succes a tehnologiei IT sau experiența de proiectare. Managerii de implementare trebuie să fie disponibili pentru a lucra după programul normal de lucru și în weekend pentru a efectua teste. Alte cerințe legate de posturi includ abilități excelente de comunicare, atât pe cale orală cât și scrisă, precum și capacitatea de a lucra fără supraveghere și care respectă termene stricte.

Natura lucrării

Managerii de implementare lucrează în confortul clădirilor de birouri controlate de climă și al birourilor pentru locurile de muncă. Echipamentele și software-ul IT sunt delicate și trebuie păstrate uscate și răcoroase. Rolul este practic și necesită lucrul cu soluții hardware și software. Aceste oportunități necesită, de asemenea, capacitatea de a lucra ca o echipă cu alți profesioniști IT și manageri de departamente. Poziția necesită multă comunicare interofică.

Sarcinile de serviciu

Managerii de implementare asigură implementarea, implementarea și funcționarea sistemelor hardware și software. Ei planifică procesul de lansare și succesiunea noilor sisteme și platforme. Acestea includ toate sistemele legate de IT, sistemele de comunicații și, în unele cazuri, sistemele de securitate bazate pe tehnologia IT. În multe situații, managerii de implementare trebuie să pregătească planuri de inginerie, instrucțiuni, diagrame sistematizate IT și pachete de proiectare tehnică de instalare. Aceștia sunt responsabili de faza de desfășurare a proiectului. Ei trebuie să comunice cu toate departamentele cu privire la progresul proiectului.

Alte atribuții de muncă

Managerul de implementare trebuie să aibă capacitatea de a călători și trebuie să aibă un management puternic al proiectelor sau abilități de supraveghere. El este responsabil de detașarea și personalul IT conectat și trebuie să supravegheze, să revizuiască și să-și evalueze activitatea.