Descrierea postului pentru un tehnician de date

Un tehnician de date este un loc de muncă la nivel de intrare care se plătește bine și poate fi învățat cu ușurință. Potrivit site-ului Education-Portal.com, persoanele care preferă să lucreze cu calculatoare și pot să scrie repede pot să-și găsească locul de muncă în calitate de tehnician de date care recompensează. Persoanele care excelează ca tehnicieni de date se gândesc repede, pot face față mai multor sarcini simultan și sunt foarte orientate spre detalii.

Identificare

Tehnicienii de date, cunoscuți și sub denumirea de coderi sau elemente de introducere a datelor, colectează, înregistrează și prelucrează date. Ele sunt adesea angajate de organizații precum universități, spitale și alte întreprinderi care păstrează cantități mari de date. Aceștia sunt responsabili pentru citirea documentelor, verificarea datelor și apoi introducerea acestora în înregistrări și baze de date. Tehnicienii de date sunt, de asemenea, responsabili pentru recuperarea datelor dacă cineva o solicită.

$config[code] not found

consideraţii

Tehnicienii de date își petrec cea mai mare parte a zilei în fața calculatorului, astfel încât posibilitatea de a sta pe o perioadă lungă de timp este necesară pentru slujbă. În unele cazuri, tehnicienii de date se ocupă cu materialele care sunt testate în laboratoare, însă, de cele mai multe ori, acestea cheltuiesc introducerea datelor într-un calculator sau în forme de lectură.

Educaţie

Potrivit Education-Portal.com, nu este necesar un grad de colegiu pentru a deveni un tehnician de date. Majoritatea persoanelor sunt angajate cu o diplomă de liceu sau cu un echivalent GED. Cu toate acestea, există anumite abilități necesare pentru a fi un tehnician de date. Majoritatea oamenilor au experiență în domeniul calculatoarelor, în special a procesării de text și a internetului. Potrivit Education-Portal.com, unii angajatori solicită angajaților să obțină un grad asociat înainte de a fi de acord să-i angajeze.

Semnificaţie

Potrivit PayScale.com, tehnicienii calificați de date pot face între 14 și 27 dolari pe oră în iunie 2010. Cu toate acestea, numărul locurilor de muncă pentru tehnicienii de date este de așteptat să scadă moderat și salariul mediu al unui tehnician de date a fost de 26,120 dolari pe an în 2008, potrivit Education-Portal.com.

Avertizare

Oamenii care sunt tehnicieni de date trebuie să fie buni în gestionarea timpului lor, deoarece o mare parte din munca lor este făcută singură. Un risc de a lucra în fața calculatorului timp de mulți ani este sindromul de tunel carpian, o tulburare dureroasă în care mișcările repetate încorporează nervii din braț. În timp ce unii oameni sunt tăiați să lucreze ca tehnicieni de date, nu toată lumea are răbdarea sau nivelul de concentrare necesar pentru a face treaba cu succes.