Responsabilități și responsabilități ale producătorului de sucuri

Un producator de sucuri functioneaza in industria serviciilor alimentare. Efectuând îndatoriri asemănătoare cu cele ale unui barman, această persoană ia comenzile clienților și pregătește băuturi nealcoolice, cum ar fi sucuri de fructe proaspete și piureuri. Producătorii de sucuri plătesc de obicei un salariu orar. În funcție de mediul înconjurător, pot primi și sfaturi nominale.

Crearea unei experiențe plăcute a clienților

$config[code] not found Imaginea de pe Flickr.com, prin amabilitatea lui Ellie Van Houtte

Un producator de sucuri este prima fata pe care o vad clientii atunci cand ajung la un stand de suc. De asemenea, producătorii de sucuri salută clienții și îi angajează în conversație. Producătorii de suc ar trebui să fie gata să recomande produse. Este important pentru ei să construiască un raport cu clienții pentru a le transforma în clientelă obișnuită.

Servicii generale de menaj

Imaginea de pe Flickr.com, prin amabilitatea lui Tiffany Washko

Producătorul de sucuri este responsabil pentru operarea, curățarea și întreținerea tuturor uneltelor (de exemplu, mixere, procesoare de alimente, cuțite de paring) care sunt folosite la locul de muncă. Aceasta include rezolvarea problemelor, efectuarea de reparații minore și gestionarea alertelor dacă un echipament este ireparabil. Producătorul de sucuri este, de asemenea, responsabil pentru a asigura că zona de preparare a alimentelor este curată, menținând conformitatea cu politicile angajatorului și reglementările guvernamentale.

Managementul banilor

Imagine de către Flickr.com, prin amabilitatea Contului Anonim

De asemenea, un producător de suc ar putea fi responsabil de operarea unui registru de numerar. În acest caz, este important ca politicile angajatorului privind gestionarea tranzacțiilor cu numerar și / sau carduri de credit să fie strict respectate. Acordați o atenție deosebită pentru a vă asigura că clienții plătesc suma corespunzătoare și că sertarul de numerar se corelează cu încasările la sfârșitul schimbării.

Cerințe cantitative

Imaginea de pe Flickr.com, prin amabilitatea Vox Efx

Candidații pentru rolul producătorului de suc trebuie să aibă vârsta legală sau să dețină un permis de muncă valabil. Competența tehnologică este, de asemenea, necesară dacă rolul necesită gestionarea unui registru de numerar. Candidații trebuie, de asemenea, să fie rezidenți în mod rezonabil din punct de vedere fizic, deoarece acest rol poate necesita o perioadă lungă de timp, precum și ridicarea obiectelor grele.

Prezentarea industriei

Imaginea de pe Flickr.com, prin amabilitatea quacktaculous

Locurile de muncă din industria alimentară și a băuturilor sunt deseori cu normă redusă. Aceste roluri necesită puțină educație formală, dacă este cazul. Drept urmare, mai mult de o cincime din totalul angajaților din acest domeniu se află în vârstă între 16 și 19 ani. Biroul de Statistică a Muncii al Statelor Unite anticipează angajarea oamenilor din industria alimentară și a băuturilor cu 13 la sută din 2006 până în 2016.

Schimbarea de lucru tipică

Imaginea de pe Flickr.com, prin amabilitatea lui Shelly Hansen

Un producător de sucuri începe de obicei o schimbare prin asigurarea faptului că sunt disponibile toate consumabilele necesare pentru îndeplinirea sarcinilor de serviciu. Aceasta include inventarierea tuturor echipamentelor, fructelor, laptelui și oricărui alt produs alimentar necesar pentru a crea băuturi pentru clienți. Înainte de a deschide unitatea pentru zi, producătorii de suc se coajă și tăbăcesc toate fructele care vor fi folosite și le vor organiza și depozita. Odată ce stația de suc se închide pentru ziua respectivă, producătorul de sucuri aruncă toate produsele alimentare parțial folosite și sigilează în mod corespunzător resturile în conformitate cu politicile de depozitare, precum și cu reglementările locale, de stat și federale privind siguranța alimentelor. De asemenea, producătorul de sucuri notează orice inventar care se scurge, avertizând managerul de schimbare, astfel încât acesta să poată fi înlocuit înainte de începerea următoarei schimbări.