Senior HR Descrierea postului generalist

Directorii de resurse umane dețin în mod obișnuit pregătirea și experiența pentru a gestiona sarcini complexe pentru organizațiile lor, de la recrutare la relații cu angajații. Descrierile de post superior de nivel înalt necesită, în mod normal, candidați degreditați cu cel puțin cinci ani de experiență în domeniul resurselor umane. Companiile mai mici angajează adesea un generalist senior care să servească nevoile de resurse umane pentru întreaga organizație. Corporațiile mai mari pot angaja mai mulți specialiști, fiecare având responsabilitatea de a oferi asistență dedicată unui anumit segment de afaceri.

$config[code] not found

Set de calificare

Profesioniștii de succes din domeniul resurselor umane trebuie să dețină o înțelegere aprofundată a aspectelor operaționale și strategice ale afacerii. Alte abilități vitale includ abilități organizaționale bine dezvoltate, un nivel ridicat de etică profesională și simț al corectitudinii și capacitatea de a lucra cu indivizi la toate nivelurile. Flexibilitatea este extrem de importantă, deoarece un generalist senior trebuie să treacă rapid de la o funcție HR la alta, în funcție de situație. De asemenea, trebuie să aibă capacități excelente de luare a deciziilor și să fie convingătoare să-i îndrume pe alții spre a face alegeri de afaceri sănătoase.

Responsabilități principale

Gestionarea sarcinilor de zi cu zi este funcția largă a acestei poziții. Într-o anumită zi, generalistul HR ar putea petrece timp în activități de recrutare, intervievând candidații pentru a ocupa mai multe locuri de muncă, apoi să se întâlnească cu un manager de linie pentru a discuta despre problema relațiilor cu angajații. Dacă o solicitare de promovare trece prin biroul ei, ea poate face o analiză de compensare pentru a atinge rata de piață pentru o anumită poziție. Un angajat a cărui soție a avut un copil poate să o apeleze la asistență în adăugarea copilului la planul existent de beneficii pentru sănătate. Managerii de formare cu privire la utilizarea sistemului de management al performanței companiei sunt, de asemenea, responsabilitatea generalistă.

Roluri secundare

De asemenea, generalistii lucreaza la proiecte anuale cum ar fi actualizarea manualului angajatilor sau scrierea de politici si proceduri HR. În întreprinderile mai mici, participarea la sondaje de compensații și beneficii face parte din descrierea postului. Nu este neobișnuit în această poziție să aranjeze funcțiile companiei, cum ar fi picnicurile și sărbătorile la locul de muncă. Participarea la reuniunile comitetului de siguranță ar putea fi o altă responsabilitate.

Carieră

Obținerea unei poziții generale la nivel înalt necesită o experiență semnificativă și o înțelegere aprofundată a componentelor HR multiple. Absolvenții cu diplomă de afaceri, preferabil cu o concentrare în managementul resurselor umane, ar putea opta să accepte o poziție la nivel de intrare într-o capacitate generalistă și să continue să crească prin formarea la locul de muncă. O altă opțiune este să intri în HR ca specialist și să planificați mișcări strategice în diferite segmente ale departamentului. De exemplu, un specialist ar putea petrece câțiva ani în compensații și beneficii, apoi va trece la managementul talentelor sau la relațiile cu angajații înainte de a opta pentru o funcție generalistă senioristă. Obținerea de certificări HR este recomandată. Un profesionist cu experiență atât ca specialist cât și ca generalist este bine poziționat pentru a se califica pentru roluri de conducere la nivel de director sau vicepreședinte.