Senior Sales Executive Descrierea postului

Directori de vânzări principali sunt membri cu experiență ai unei echipe de vânzări. În plus față de vânzarea produselor și serviciilor către clienți și perspective, aceștia își pot asuma responsabilitatea pentru gestionarea relațiilor cu conturile cheie, clienții cei mai importanți ai companiei. Directorii de vânzări de rang înalt pot, de asemenea, să-și asume responsabilitatea pentru îndrumarea membrilor nou-recrutați ai echipei de vânzări sau a reprezentanților care nu au performanțe.

$config[code] not found

calificări

Directorii de vânzări au nevoie de minim o diplomă de liceu. Cu toate acestea, directorii care vând produse științifice sau tehnice pot solicita o diplomă de licență, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. Directorii executivi de vânzări își pot îmbunătăți calificările profesionale prin obținerea certificării de la un organism de acreditare, cum ar fi Fundația de Cercetare a Reprezentanților pentru Producători, care oferă calificarea de profesionist certificat de vânzări. Executivii care vând pe anumite piețe, cum ar fi produsele farmaceutice, pot obține certificarea de specialitate de la organisme din industrie, cum ar fi Asociația Națională a Reprezentanților Medicali de Vânzări.

Aptitudini

Directorii de vânzări de rang înalt trebuie să aibă bune abilități analitice pentru a înțelege provocările și problemele cu care se confruntă clienții, astfel încât să poată identifica oportunitățile pentru o vânzare. Acestea necesită abilități excelente de comunicare pentru a face față clienților și perspectivelor la diferite niveluri. Este posibil ca aceștia să prezinte propuneri de vânzări echipelor de cumpărare, inclusiv managerilor tehnici și directorilor de finanțe, precum și managerilor de cumpărare. De asemenea, acestea necesită bune abilități de negociere pentru a asigura vânzările care reprezintă o afacere profitabilă pentru companie.

Cunoștințe despre produse și piețe

Cunoașterea completă a produselor și a pieței este esențială pentru acest rol. Directorii de vânzări superioare își construiesc încrederea clienților prin demonstrarea înțelegerii afacerii lor. Scopul lor este de a deveni consilieri de încredere, mai degrabă decât directori de vânzări. Directorii executivi în general dobândesc acest nivel de cunoștințe prin experiența de a lucra într-un anumit sector. Cu toate acestea, în cazul în care se deplasează dintr-o altă industrie, trebuie să demonstreze capacitatea de a învăța rapid și de a-și transfera cunoștințele și abilitățile de vânzări pe noua piață.

Managementul contului

Directorii de vânzări principali își asumă responsabilitatea pentru a construi relații puternice cu clienții importanți pentru a dezvolta venituri și pentru a-și proteja compania de amenințări competitive. Clienții majori reprezintă adesea o proporție semnificativă din veniturile unei companii, iar o pierdere poate avea un efect dăunător asupra afacerii. Directorii de vânzări de rang înalt organizează întâlniri regulate cu contactele cu clienții, pentru a se asigura că sunt mulțumiți de serviciul pe care îl primesc și pentru a discuta orice probleme. De asemenea, directorii coordonează activitățile de administrare a vânzărilor și de servicii pentru clienți în cadrul companiei pentru a menține cele mai înalte standarde de service.

Pay and Outlook

Salariul mediu median al reprezentanților de vânzări a fost de 73.710 dolari în mai 2010, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Deși nu furnizează date separate pentru directorii de vânzări de vârf, BLS notează că cei mai mari 10% dintre reprezentanții de vânzări au câștigat mai mult de 144 420 USD. Remunerația totală variază, de asemenea, proporțional cu salariul și comisionul care formează salariul. Ocuparea forței de muncă în această profesie este de așteptat să crească cu 16 la sută din 2010 până în 2020, aproximativ la fel de rapid ca media pentru toate ocupațiile din Statele Unite, în conformitate cu BLS.

2016 Informații salariale pentru reprezentanții de vânzări cu ridicata și de producție

Reprezentanții de vânzări cu ridicata și de fabricație au câștigat un salariu mediu anual de 61.270 dolari în 2016, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. Pe segmentul inferior, reprezentanții de vânzări en gros și de fabricație au câștigat un salariu de 25 de percentile de 42.360 $, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Salariul celui de-al 75-lea percentilă este de 89.010 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 1.813.500 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca reprezentanți de vânzări cu ridicata și producție.