Descrierea postului de vânzări comerciale

Un reprezentant comercial este un comerciant care încearcă să vândă un produs sau un serviciu pentru o companie. Reprezentanții de vânzări comerciale sunt adesea considerați cei mai importanți angajați în afacerea lor, deoarece succesul lor determină rentabilitatea acestora. Ei lucrează în fiecare industrie într-o formă sau alta, și de multe ori lucrează la comision, primind un salariu de bază împreună cu un procent din ceea ce este vândut.

$config[code] not found

Elementele de bază

Reprezentanții comerciali de vânzări sunt desemnați în mod obișnuit de către un supraveghetor și aproape întotdeauna au terenuri sau unghiuri atunci când se întâlnesc cu un client. Unii reprezentanți de vânzări lucrează în birou prin intermediul telefoanelor, în timp ce alții fac apeluri de vânzări pe jos. Oricum, munca lor este să convingă clienții că produsul sau serviciul lor este mai bun decât cel al competiției. Uneori, acestea oferă chiar și o demonstrație a ceea ce vând. Repetari de vanzari comerciale pot lucra ore lungi si ciudate, inclusiv seri si weekend-uri, conectarea cu clientii atunci cand este convenabil pentru client.

Aptitudini

Reprezentanții comerciali de vânzări ar trebui să fie organizați, prezenți, profesioniști, flexibili, conduși și energici. Acestea ar trebui să fie prietenoase în orice moment, ajutând un client să se simtă în largul său. Și indiferent de industrie, vânzătorii trebuie să dețină în mod obișnuit abilități computerizate, deoarece multe dintre conturile lor sunt urmărite și depuse prin intermediul software-ului de vânzări. De asemenea, pentru că munca lor se învârte în jurul numerelor, reprezentanții vânzărilor comerciale aproape întotdeauna trebuie să fie matematicieni decente. În primul rând, ei trebuie să fie comunicatori de specialitate care au o înțelegere fermă a produselor lor, împreună cu o înțelegere a ceea ce face concurența.

fundal

Cerințele de a deveni un reprezentant comercial de vânzări variază foarte mult de către industrie. Majoritatea posedă cel puțin o diplomă de liceu sau echivalentul. Alții trebuie să fi obținut o diplomă de asociat sau de licență, cu accent pe cursuri de marketing, publicitate, afaceri și comunicații. Cei care doresc avansare, cu toate acestea, de obicei, trebuie doar să se dovedească prin succesul și generând venituri pentru companie.

Perspective

Este greu de identificat ce oportunități vor fi pentru reprezentanții de vânzări comerciale, pur și simplu pentru că industria este atât de largă. Dar atâta timp cât companiile continuă să producă produse și servicii, vor continua să aibă nevoie de cineva să le vândă. Potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA (BLS), se estimează că locurile de muncă pentru reprezentanții de vânzări din industria angro și de producție vor crește cu 7% în 2008 până în 2018, iar cele din comerțul cu amănuntul ar putea crește ușor cu 8%.

câștig

Deoarece reprezentanții comerciali de vânzări lucrează în mod obișnuit la comision, cât de mult câștigă, de cele mai multe ori sunt în cea mai mare parte la ei. Potrivit PayScale, reprezentanții de vânzări au câștigat de la 27.000 $ la aproape 64.000 $ în 2010. De asemenea, BLS a raportat că repetările vânzărilor în industria de proiectare a sistemelor informatice au făcut un salariu mediu median de 80.060 $ în 2008.