Salariul mediu al unui virolog

Nu toate super-eroii poartă poșete - în schimb, unele straturi de laborator. Ori de câte ori există un focar de virus mortal ca Ebola sau H1N1, virologiștii se află pe prima linie în lupta pentru a opri răspândirea și a vindeca persoanele afectate. Chiar dacă un virolog nu lucrează niciodată direct cu pacienții, el sau ea va trebui să petreacă ani după ce a devenit expert în toate aspectele legate de viruși, deoarece cerințele de formare virologistă sunt exigente. Este un domeniu cu mize mari și mereu în schimbare, așa că virologii trebuie să fie pregătiți.

$config[code] not found

Descrierea postului

Virologii se specializează în toate aspectele legate de viruși. Mulți virologi lucrează exclusiv pe cercetare (mai degrabă decât pe pacienți), studiind tulpini de virusuri de la HIV și hepatite la variole și dengue. Unii virologi lucrează în cercetarea privind vaccinurile, creând și testează medicamente noi pentru a combate efectele virușilor morți. Alții lucrează ca medici și se consultă cu pacienții care au contractat viruși. Totuși, alții lucrează în mediul academic, predă studenților despre virologie și efectuează cercetări originale.

Acest domeniu nu este doar despre studiul virusilor la om. Unii virologi se specializează în viruși care afectează viața animalelor sau plantelor sau pe cei care se răspândesc prin insecte sau prin alimente.

Cerințe educaționale

Ca și în alte specialități medicale și științifice, calea de a deveni virologist include mulți ani de educație formală. Începeți educația virologică prin obținerea unei diplome de licență în domeniul științelor vieții, cum ar fi biologia sau biochimia.

Următorul pas este un program de absolvent. În funcție de ce domeniu de virologie vrea să intre un student, ar putea să urmeze un doctorat. (pentru a deveni cercetător științific) sau pentru a participa la școala medicală pentru a deveni medic. Unii studenți optează pentru o diplomă de master în schimb, sau participă la o comună M.D. / Ph.D. program. După ce a terminat școala, un virolog adesea completează o bursă sau alt program de formare extinsă, care de obicei durează câțiva ani. Dar din nou, dacă acest pas este sau nu necesar depinde de traseul de carieră ales al persoanei.

Industrie

Deși specialitatea pare mică din exterior, domeniul virologiei oferă o gamă largă de căi de carieră. Unii virologi fac cercetări pe teren și se concentrează pe anumite tipuri de virusuri sau tulpini, care călătoresc în zonele afectate pentru perioade lungi de timp. Alții fac cercetări de laborator, lucrează în mediul academic sau sunt angajați de guvernele federale sau locale. Virologii pot lucra, de asemenea, pentru companiile medicale care proiectează sau testează vaccinuri sau lucrează în spitale și clinici unde se consultă în cazurile în care este necesar.

Ani de experiență și salariu

Deoarece domeniul este mic în comparație cu alte specialități medicale și științifice, informațiile salariale virologiste nu sunt disponibile pe scară largă. Biroul de Statistică al Muncii din SUA raportează că microbiologii - o categorie care include virologi - au obținut un salariu median de $69,960 pe an, sau $33.64 pe oră, începând din mai 2017. Cu toate acestea, virologii care lucrează ca medici sau în mediul academic pot obține salarii dramatic diferite decât cei care lucrează în cercetare finanțată de guvern sau privat. De exemplu, BLS a raportat că salariul mediu pentru medic a fost $208,000 sau mai mare, începând din mai 2017.

Ca și în multe domenii, salariul depinde de obicei de experiența în virologie.

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Din păcate, pentru virologii aspiranți care caută siguranța locului de muncă, BLS nu urmărește creșterea domeniului sau nu face predicții pentru viitorul său. Cu toate acestea, toate domeniile de microbiologie sunt proiectate să crească cu 8% între 2016 și 2026, ceea ce se situează în jurul ratei medii din toate industriile.