Semnează descrierea postului de designer

Sign designeri sunt angajați pentru a crea o gamă largă de indicatoare și afișează evenimente, afaceri, organizații de caritate, agenții guvernamentale, școli și alte organizații. Munca ar putea varia de la o scurtă sarcină independentă pentru un magazin local la un loc de muncă cu normă întreagă, de 40 de ore pe săptămână, care creează campanii electorale la nivel național. Indiferent de dimensiunea și domeniul de activitate, designerii de semne sunt indivizi extrem de creativi care excelează în a transforma nevoia de marketing într-o realitate vizuală.

$config[code] not found

Sarcinile de serviciu

Trebuie să încercați mai întâi să înțelegeți nevoile clientului sau angajatorului dvs. prin discuții detaliate. Decideți cu privire la cel mai bun tip de semn pentru locul de muncă și apoi le oferiți schițe aspre care vă transmit ideile. Creați o ofertă care detaliază toate costurile asociate lucrărilor de proiectare. Odată ce ați selectat un design de bază, veți folosi software de calculator modern pentru a produce litere, imagini și machete ca parte a procesului de proiectare personalizat. Pot fi necesare mai multe runde de revizuiri înainte ca un compozit final să fie aprobat. Pașii finali vor implica stabilirea măsurătorilor de tipărire și a specificațiilor pentru producerea și verificarea calității lucrării imprimantei. Unii designeri de la companii mai mari pot fi, de asemenea, responsabili pentru crearea de bugete de producție plină, de consiliere a echipei de vânzări, de selectare a materialelor tipărite și de asistență cu cerințele de instalare.

Aptitudini necesare

Trebuie să fii artistic, creativ și să ai un ochi puternic pentru detalii. Ar trebui să aveți o viziune normală asupra culorii și să aveți cunoștință despre utilizarea eficientă a tipografiei, a culorii și a spațiului vizual. Ar trebui să puteți realiza desene de calitate de mână și să aveți o experiență solidă cu programe de design grafic, cum ar fi CorelDRAW, Photoshop și Adobe Illustrator. Competențele suplimentare includ auto-motivație, o etică profesională independentă, comunicare verbală și non-verbală puternică și capacitatea de a gestiona eficient timpul, de a respecta termenele limită și de a lucra într-un buget. Mulți angajatori mai mari doresc să aveți cunoștințe de lucru despre iluminarea semnelor interne și externe, metodele de construcție și tipurile de suport pentru semne.

Instruire și educație

Mulți designeri de semne au o diplomă de licență în artă comercială, publicitate, grafică, design de produs, multimedia, comunicare vizuală sau un domeniu conex. Cu toate acestea, un portofoliu considerabil care demonstrează competența în designul semnelor este adesea mai important decât o educație de patru ani. Mulți designeri iau cursuri pentru a învăța cele mai noi software de design disponibile și pentru a se alătura asociațiilor comerciale locale pentru a spori viabilitatea CV-urilor lor. Firmele mai mari pot oferi formare la locul de muncă pentru proiectanții de la începători. De asemenea, se poate experimenta prin lucrul ca ucenic pentru un designer local de semne.

Salariul și perspectivele economice

Potrivit Biroului Statisticii Muncii, în 2010, designerii industriali - un grup care include designeri de semne - au câștigat un salariu mediu anual de 58.230 de dolari sau aproximativ 28 dolari pe oră. Aceasta presupunea că muncitorul avea un grad de colegiu de patru ani și nici o experiență de muncă relevantă anterioară. În cursul acelui an, în S.U.A. existau 40.800 de locuri de muncă în domeniul designului industrial, ceea ce a făcut ca piața să fie extrem de competitivă. În plus, perspectivele economice par a fi modeste în cel mai bun caz, cu o creștere generală estimată de doar 4300 de locuri de muncă între 2010 și 2020. Această rată de creștere de 10% este ușor sub media națională de 14% pentru toate ocupațiile.

2016 Informații salariale pentru designeri industriali

Designerii industriali au obținut un salariu mediu anual de 67.790 de dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. La nivel inferior, designerii industriali au câștigat un salariu de 25 de percentile de 50.350 $, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 87.750 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 39.700 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca designeri industriali.