Salariul median pentru un medic hiperbaric

Medicamentul hiperbaric nu este doar pentru scafandrii adânci. Terapia cu oxigen hibrid (HBO) utilizează oxigen la presiuni mai mari decât presiunea atmosferică normală pentru a trata o varietate de afecțiuni medicale, inclusiv otrăvirea cu monoxid de carbon, rănile ne-vindecătoare, afectarea țesuturilor cauzate de radiații pentru tratamentul cancerului și infecțiile osoase (osteomielita) împreună cu condițiile de adâncime și de scufundări. Medicamentul hiperbaric este o sub-specialitate a medicinei interne.

$config[code] not found

Descrierea postului

Medicii HBO servesc ca consultanți pentru medicii de îngrijire medicală primară. Ei gestionează toate aspectele legate de îngrijirea hiperbarică în contextul planului general de tratament pentru pacient. Ei determină numărul de tratamente necesare; durata fiecărei sesiuni de tratament; și presiunea cea mai potrivită pentru nevoile pacientului. Medicul este prezent pentru fiecare sesiune de tratament hiperbaric și monitorizează starea pacientului și procesul de tratament. Ea verifică, de asemenea, posibilele efecte secundare ale tratamentului, cum ar fi durerea sau lichidul din urechi, schimbările de vedere și oboseala pacientului. De asemenea, se asigură că toate procedurile de siguranță sunt urmărite pentru a preveni embolismul cerebral, pneumotoraxul (aerul dintre plămânii pacientului și peretele toracic) și boala de decompresie.

Salariu

Biroul american de Statistică a Muncii (BLS) clasifică medici hiperbarici ca "medici și chirurgi, toți ceilalți", mai degrabă decât "medici internaționali". Salariul median pentru medici și chirurgi în 2010 a fost de 166.400 de dolari, cu o salarizare medie anuală de 180.870 dolari și de la 53.510 dolari la 230.440 de dolari. Ca și în cazul altor profesii, salariile depind de educația, experiența medicului, tipul de unitate și regiunea țării. De exemplu, medicii care lucrează în clinici de ambulatoriu au câștigat un salariu mediu anual de 206.370 $ în 2010, iar cei care lucrează în colegii și universități au câștigat în medie 107.450 $. Medicii care lucreaza in Illinois au obtinut o medie de 160.440 dolari pe an, in timp ce cei care lucreaza in California au castigat 191.650 dolari in 2010.

calificări

Ca și alți medici, medicii hiperbarici trebuie să aibă o diplomă de licență de patru ani (BS sau BA), o diplomă medicală de patru ani (MD) și trei până la opt ani de stagiu și rezidență într-o specialitate, cum ar fi medicina internă, de familie sau de urgență cu o sub-specialitate în medicina hiperbarică. Mulți angajatori cer ca medicii să aibă certificare de bord în medicina internă, de familie sau de urgență, împreună cu certificarea de către Colegiul American de Medicină Hiperbarică. Medicii HBO pot fi, de asemenea, atestați de Consiliul American de Medicină de Urgență.

Perspectivele de carieră

Cererea de medici hiperbarici este de așteptat să crească între 2008 și 2018 ca urmare a extinderii sau a serviciilor de sănătate și a populației în vârstă în creștere. În plus, cercetătorii medicali investighează utilizarea medicamentelor hiperbare în alte tulburări medicale, cum ar fi scleroza multiplă, accidente vasculare cerebrale, leziuni ale măduvei spinării, mușcături grave la îngheț și paralizie cerebrală. Deoarece protocoalele de terapie HBO pentru aceste și alte condiții sunt dezvoltate și aprobate pentru utilizare de către guvernul federal, cererea de medici hiperbarici va crește.