Descrierea postului de coordonator de promovare

Un coordonator de promovare este cineva care lucrează pentru a comercializa serviciile sau produsele unei companii. Coordonatorii de promovare lucrează împreună cu managerii de publicitate și vânzări, contribuind la generarea de venituri pentru compania lor. Ele sunt angajate într-o gamă largă de industrii și realizează o multitudine de sarcini. Coordonatorii de promovare ar putea, de asemenea, să-și angajeze, să-și antreneze și să-și organizeze personalul.

Elementele de bază

$config[code] not found Jacob Wackerhausen / iStock / Getty Images

Un coordonator de promovare se concentrează pe obținerea de informații despre produsele și serviciile cele mai recente sau în curs de desfășurare ale companiei.Ea face o rotire pozitivă asupra a ceea ce compania ei are de oferit, subliniind cele mai bune atribute pentru potențialii agenți de publicitate și clienți. Ea analizează, de asemenea, tendințele și ajută la stabilirea prețurilor, acordând o atenție deosebită concursului. În unele cazuri, coordonatorii de promovare gestionează sarcinile de relații publice, scriind și distribuind comunicate de presă, stabilind interviuri cu personalul cheie al companiei și îmbunătățind imaginea generală a companiei.

Aptitudini

monkeybusinessimages / iStock / Getty Images

Un coordonator de promovare trebuie să posede abilități puternice de comunicare scrisă și verbală. Ar trebui să fie extrem de organizat și de un rezolvator de probleme, deoarece el se ocupă în mod regulat de toată lumea de la conducerea superioară până la personalul său către clienți. De asemenea, el trebuie să fie condus, profesionist, politicos, capabil să lucreze bine singur sau cu o echipă și să se delecteze confortabil. Adesea, coordonatorii de promovare trebuie să se ocupe de sarcini de zi cu zi, cum ar fi răspunsul la e-mail și programarea angajaților, pe lângă îndatoririle lor obișnuite.

fundal

Bartłomiej Szewczyk / iStock / Getty Images

Cele mai multe companii caută candidați cu diplomă de licență sau masterat atunci când angajează un coordonator de promovare. Domeniile de studiu includ afaceri, comunicare, relații publice, jurnalism, administrație și vânzări. Mulți coordonatori de promovare petrec timp la nivelurile inferioare ale profesiei înainte de a fi angajați într-o funcție de conducere. Alții au lucrat în carieră centrat pe vânzări sau publicitate.

Perspective

Константин Чагин / iStock / Getty Images

Locurile de muncă sunt așteptate să înregistreze o creștere mică sau deloc din 2008 până în 2018, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA (BLS). Mai mult de 175.500 de lucrători au fost angajați în calitate de coordonatori de promovare / marketing în mai 2008, a raportat BLS. A adăugat că multe companii vor avea mai multe șanse să angajeze candidați cu abilități media noi și care înțeleg cum să promoveze produsele și serviciile prin intermediul internetului.

câștig

shironosov / iStock / Getty Images

Coordonatorii de promovare și de marketing au câștigat un salariu de oriunde de la 34.000 dolari la peste 102.000 de dolari pe an în februarie 2010, potrivit PayScale.com. O mare parte din această gamă depindea de experiența managerului de marketing, precum și de industria în care a lucrat. Între timp, BLS a raportat că unii coordonatori de promovare / marketing au câștigat mai mult de 108.000 de dolari pe an în mai 2008.