Descrierea postului pentru întreținerea bazinului

Un loc de muncă în întreținerea piscinei necesită în general o persoană să păstreze o piscină curată, sigură și atrăgătoare. Piscina poate fi privată sau publică. Poate fi amplasat într-un cadru rezidențial, școală, parc public, club de sănătate sau sală de gimnastică. Persoana care are grijă de o piscină este denumită în mod obișnuit tehnician de întreținere a piscinei.

Cerințe de îndemânare

Este necesară competența în manipularea în condiții de siguranță a materialelor periculoase pentru a îndeplini în mod adecvat această activitate. Bacteriile dăunătoare care prosperă într-un mediu bazin trebuie controlate prin cantități regulate și măsurate cu atenție de substanțe chimice de purificare care sunt amestecate în apa din piscină. Tehnicianul de întreținere a piscinei trebuie să aibă bune abilități de păstrare a înregistrărilor pentru a menține jurnalele procedurilor de tratare a bazinelor. Competențele matematice sunt necesare pentru măsurarea exactă a substanțelor chimice. Manualul de dexteritate este necesar pentru a opera unelte de întreținere care îndepărtează frunzele și resturile de la piscină.

$config[code] not found

Sarcinile de serviciu

Menținerea bazinului curat și respectarea standardelor de siguranță reprezintă sarcina principală a unui tehnician de întreținere a piscinei. El trebuie să inspecteze piscina zilnic și să urmeze procedurile corespunzătoare pentru curățarea și dezinfectarea acesteia. Menținerea unor niveluri adecvate de furnizare a substanțelor chimice și a agenților de curățare face parte dintr-o activitate a tehnicianului de întreținere a piscinei. În cazul în care se constată condiții nefavorabile persistente sau neobișnuite, este de așteptat să le raporteze superiorului său și să urmeze instrucțiunile pentru a le corecta. O parte din acest job necesită inspectarea fizică a interiorului bazinului împreună cu ventile și canale de scurgere pentru a se asigura că acestea sunt libere de resturi și funcționează corespunzător. Menținerea la zi a inspecțiilor echipamentelor de siguranță și verificarea punților și a panourilor de scufundări pentru defecte sunt de asemenea necesare în mod regulat pentru acest loc de muncă.

Condiții de muncă

Acest loc de muncă poate fi efectuat în interiorul sau în exteriorul a numeroase piscine, în special la hoteluri, săli de sport sau centre de fitness, sunt închise. Îmbrăcăminte obișnuită rezistentă la apă sau soluții chimice este necesară. Orele sunt adesea neregulate pentru a se potrivi orarelor înotătorilor și includ în mod frecvent dimineața și seara. Menținerea piscinelor în aer liber necesită un tehnician de întreținere a bazinelor pentru a lucra în toate tipurile de vreme. Această poziție necesită abilitatea de a se îndoi și de a se întinde pentru a ajunge în toate zonele piscinei.

Cerințe educaționale

Nu există cerințe educaționale pentru această poziție, deși majoritatea angajatorilor preferă solicitanții să obțină o diplomă de liceu sau un echivalent. Unele regiuni au nevoie de o licență de întreținere a piscinei pentru acest loc de muncă. Alte cerințe care variază în funcție de stat și de jurisdicție sunt deținătoare a unei licențe de conducere valabile, având certificarea CPR și primirea ajutoarelor și trecerea unui test de tuberculoză și verificarea amprentei de fond.

Salarii și oportunități de avansare

Oportunități de a avansa în poziții de întreținere generală sunt disponibile la unele școli, colegii, universități și săli de sport. Organizațiile mai mici nu oferă de obicei șanse de promovare. Pe baza informațiilor furnizate la adresa http://www.payscale.com, intervalul anual de salarii pentru un tehnician de întreținere a piscinei în Statele Unite, în iunie 2010, a fost de 25 461 până la 40 565 dolari.