Descrierea postului unui supraveghetor de flebotomie

Supervizorii de supraveghere a supravegherii supraveghează echipele de flebotomiști, responsabili de colectarea probelor de sânge. Acestea aparțin unei clase de profesioniști din domeniul medical care lucrează în laboratoare clinice, efectuând teste de bază și proceduri de laborator. Serviciile de supraveghere a flibotomiei sunt, la rândul lor, supravegheate de medici sau de supraveghetori de laborator care conduc toate activitățile care au loc în laboratoare.

$config[code] not found

Rol

Autoritățile de supraveghere a flibotomiei acționează în calitate de manageri de laborator. Cel mai important, acestea asigură că procesul de tragere a sângelui se realizează în conformitate cu standardele de siguranță și de conformitate. În cazurile în care unitatea medicală are mai mult de o locație, supraveghetorii de flebotomie pot fi nevoiți să călătorească de la o locație la alta pentru a direcționa, supraveghea și coordona activitățile tuturor flebotomiștilor.

Alte îndatoriri

De asemenea, supervizorii de supraveghere a flibotomiei se asigură că echipamentul corespunzător este disponibil pentru tragerea sângelui. Ei verifică sau înregistrează identificarea pacientului sau a donatorului, ia semne vitale și pot fi disponibile pentru a atenua teama pacientului de procedură.

Mediu de lucru

Majoritatea supraveghetorilor de flebotomie pot fi găsiți direcționând flebotomiști la spitale, laboratoare medicale și de diagnostic și bănci de sânge. Deși lucrează o săptămână de lucru de 40 de ore este comună, există unii care lucrează în seri și în weekend, datorită caracterului înconjurător al industriei de îngrijire a sănătății. Câteva chiar muncesc până la 80 de ore pe săptămână.

cerinţe

Majoritatea angajatorilor preferă ca candidații pentru oportunitățile de supraveghere a flebotomiei să aibă o diplomă de licență în domeniul tehnologiei medicale sau clinice. Candidații trebuie, de asemenea, să prezinte un număr semnificativ de ani în domeniu și / sau să aibă experiență anterioară în materie de supraveghere. Unele state solicită licențierea și înregistrarea după absolvire, iar asociațiile profesionale precum Societatea Americană de Patologie Clinică, Tehnologii Medicali Americani și Agenția Națională de Creditare a Laboratorului oferă certificare voluntară.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

Potrivit Simply Hired, începând cu 2010, supraveghetorul mediu de flebotomie face un salariu anual de 30.000 de dolari. Biroul american de Statistica a Muncii raporteaza un salariu mediu anual de 26.000 dolari pentru phlebotomists, in general in cursul anului 2008. BLS se asteapta o crestere de 14 la suta de locuri de munca pentru phlebotomists - ca parte a profesiei de tehnicieni de laborator clinice - intre 2008 si 2018, o rată mai mare decât media pentru toate ocupațiile din SUA.