Descrierea postului de manager de club de noapte

Gestionarea unui club de noapte poate părea o treabă superbă: schmoozing cu VIP-uri, celebrități și muzicieni. Dar, în spatele ambianței pline de farmec a unui club de noapte de succes, este un manager harnic, a cărui sarcină presupune supravegherea riguroasă a fiecărei fatete a operațiunii, de la specialități de băutură și divertisment până la fluxul de numerar de bază și raportarea financiară. Oportunitățile în domeniu depind în mare măsură de experiența și locația dvs.

$config[code] not found

Rolul și responsabilitățile de bază

Încărcați cu o mulțime de îndatoriri, managerii de cluburi de noapte trebuie să poată efectua mai multe sarcini. Rolul și responsabilitățile de bază includ angajarea, instruirea și evaluarea personalului, inclusiv delegarea autorității supraveghetorilor de podea; gestionarea fluxului de numerar, cum ar fi achiziția, stocurile, obiectivele de vânzări, declarațiile de profit și pierderi și salarizarea; și controlul calității în ceea ce privește inspectarea spațiilor de desfășurare a evenimentelor, menținerea unor standarde înalte de servicii și asigurarea satisfacției clienților. Deoarece cele mai multe cluburi de noapte servesc alcool, managerii sunt așteptați să mențină un mediu sigur și sigur în timp ce respectă reglementările de stat și locale.

Programul de lucru și mediul

Cluburile de noapte, datorită naturii lor, necesită personal de noapte târziu. Managerii se așteaptă să fie flexibili cu schimburile lor, inclusiv lucrul la sfârșit de săptămână și sărbători. În timp ce anumite locuri pot oferi spațiu de birou pentru managerii lor, potențialii manageri de cluburi de noapte ar trebui să fie confortabil interacționând cu clienții și angajații de pe podea. Cluburile pot fi zgomotoase, aglomerate și fumoase, în funcție de reglementările statului. Cerințele fizice ale gimnaziului de la starea constantă și mersul până la ridicarea până la 40 de kilograme. De asemenea, managerii trebuie să fie confortabili în lucrul cu personalul de securitate dacă apar probleme.

Educație și formare necesară

Cerințele educaționale pentru loc de muncă diferă în funcție de locații, însă majoritatea angajatorilor doresc cel puțin o diplomă de liceu și o experiență relevantă în domeniu. Angel Management Group, o companie națională de divertisment cu locații din Las Vegas, New York, Miami și Los Angeles, preferă managerii să aibă un grad de colegiu; dar vor lua în considerare candidații cu diplomă de liceu sau echivalent. Compania cere managerilor să aibă o experiență de trei până la cinci ani în industria ospitalității, precum și certificări în ServSafe și în alte programe. Solicitanții trebuie, de asemenea, să aibă experiență în software-ul Microsoft Office sau similar. Chiar și angajatorii mai mici au nevoie de manageri pentru a fi competenți în sistemele de bază de vânzare, cum ar fi Aloha.

Asteptari salariale

Salariul mediu anual actual pentru un manager de cluburi de noapte din S.U.A. este de 66.000 de dolari, conform SimplyHired. Salariile variază în funcție de companie, locație și experiență profesională. În mod tipic, cluburile din zonele metropolitane mai mari oferă o compensație mai mare decât cele din orașele mai mici. De exemplu, o listă recentă de locuri de muncă pentru un club de lux din Washington, D.C., a oferit salariile managerilor de la $ 70.000 până la $ 100.000, plus beneficii medicale și dentare. Dar solicitanților li sa cerut să aibă cel puțin trei ani de experiență și conexiuni pe piața locală de cluburi de noapte. În schimb, o listă de locuri de muncă pentru un club de intrare, cu normă întreagă, manager de club de noapte în Corpus Christi, Tex., A oferit salarii de 30.000 dolari la 49.000 dolari pe an și nu a făcut nici o mențiune de beneficii.