Descrierea postului de reprezentant al statului

Un reprezentant al statului este un politician care servește într-o ramură legislativă la nivel de stat. Acești politicieni reprezintă orașe sau județe locale și ajută la formarea unor legi de stat care să fie în beneficiul constituenților lor. O carieră ca reprezentant al statului este adesea o piatră de hotar pentru pozițiile viitoare cu Congresul S.U.A. sau alte locuri de muncă politice la nivel de stat sau federal.

Atribuțiile

Reprezentanții statului introduc și votează proiectele care reprezintă interesele alegătorilor lor (persoane care locuiesc în districtul lor de vot). Ele creează noi legi, modifică sau actualizează legile vechi și servesc în comisiile de cercetare din cadrul ramurii legislative. Acești reprezentanți susțin Constituția statului și votează modificările aduse Constituției atunci când sunt necesare amendamente. Acestea pot aborda aspecte precum educația, transportul, comerțul, taxele de stat și orice alte elemente care se referă la rezidenții locali. Reprezentanții pot, de asemenea, să ajute constituenții cu probleme juridice personale, cum ar fi imigrația sau problemele de justiție.

$config[code] not found

cerinţe

Pentru a servi ca reprezentant al statului, o persoană trebuie să fie rezidentă legală în zona pe care intenționează să o reprezinte. El trebuie să aibă vârsta cuprinsă între 21 și 67 de ani, deși cerințele exacte de vârstă variază de la stat. Reprezentanții statului nu au putut fi condamnați pentru o infracțiune în decursul celor 20 de ani anteriori alegerilor și nu pot deține alt loc politic în timp ce aceștia lucrează în legislatura. Cele mai multe state aleg reprezentanți pe termen de 4 ani, deși termenele și durata pot varia.

Cei care lucrează în legislaturi de stat pot lucra cu normă întreagă în perioadele aglomerate, dar de cele mai multe ori dețin alte locuri de muncă pe tot parcursul anului.

Salariu

Salariile pentru reprezentanții statului pot varia foarte mult de la stat la stat. Potrivit VoteSmart, reprezentantii din Kentucky si Montana nu castiga un salariu, in timp ce cei din New York castiga 57.500 dolari pe an. În Rhode Island, legislatorii câștigă doar 5 dolari pe zi. Potrivit Biroului de Statistică a Muncii, legislatorul de stat mediu a câștigat 37 milioane dolari pe an începând cu luna mai 2008.

Competențe și educație

Legislatorii pot avea o mare varietate de medii de la mediul de afaceri la juridic la educație și politică. Unii pot avea puțină experiență de muncă, în timp ce alții sunt pensionari sau servesc drept voluntari sau lideri ai comunității. Mulți reprezentanți ai statului au experiență în consiliile locale sau județene sau în alte organizații guvernamentale locale.

În timp ce experiența poate varia, toți reprezentanții trebuie să aibă abilități puternice de conducere. Ei trebuie să fie capabili să-i inspire pe alegători să voteze pentru a câștiga alegerile și să se simtă confortabil cu vorbirea publică. Competențele în marketing și strângerea de fonduri sunt extrem de benefice.

consideraţii

Reprezentanții statului nu ar trebui să fie confundați cu legiuitorii federali. Reprezentanții federali pentru fiecare stat servesc în Congresul S.U.A., în timp ce senatorii pentru fiecare stat lucrează în Senatul S.U.A. Toate cele 50 de state, cu excepția Nebraska, au fiecare propriul guvern cu două camere. Senatorii de stat servesc în Senat, în timp ce reprezentanții statului servesc în Camera Reprezentanților de Stat. Multe state au mai mult de 100 de reprezentanți, deși numărul exact variază în funcție de populație.

Conform celei de-a zecea amendamente, aceste ramuri de stat ale statului au dreptul de a crea legi locale dincolo de cele create la nivel federal. Acestea includ adesea planificarea învățământului, bugetele de stat și fiscalitatea, legile locale și programele de justiție, bunăstare și ajutor, precum și orice altă problemă de interes pentru stat.