Food & Beverage Supervisor Descrierea postului

Întreprinderile de supraveghere a alimentației și băuturilor supraveghează operațiunile de zi cu zi ale facilităților de luat masa. Aceasta include recrutarea, instruirea și gestionarea personalului, achiziția de servicii și inventarul și furnizarea unui serviciu excelent pentru clienți. Supervizorii pentru alimente și băuturi pot găsi locuri de muncă într-o varietate de medii, inclusiv restaurante, hoteluri, sali de banchet, complexe de birouri, instituții academice și spitale.

$config[code] not found

Prezentarea industriei

Potrivit unui raport al Biroului Statistic al Muncii din SUA, supraveghetorii pentru alimentație și băuturi au avut aproximativ 321.400 de locuri de muncă în 2012 - de exemplu, în restaurante cu servicii complete, fast-food și restaurante fine. Aproximativ 40% din supraveghetorii pentru produse alimentare și băuturi au fost angajați pe cont propriu, deținând mese și servicii alimentare. Ceilalți membri au lucrat într-o varietate de industrii, cum ar fi parcurile de distracții, instituțiile medicale și cazinourile.

Responsabilitatile locului de munca

Întreprinderile de supraveghere a produselor alimentare și băuturilor participă la plângerile sau problemele clienților, rezolvând problemele cât mai rapid posibil. Supraveghetorii supraveghează, de asemenea, pregătirea produselor alimentare, depozitarea alimentelor și zonele de luat masa, asigurându-se că instalația rămâne în conformitate cu reglementările privind siguranța și codurile de sănătate. Ei îndeplinesc atribuțiile unui manager de resurse umane, recrutarea, angajarea, instruirea și terminarea personalului. Aceștia îndeplinesc atribuțiile de gestionare a performanțelor și iau măsuri disciplinare, după caz. De asemenea, supraveghetorii programează angajații pentru muncă, păstrează înregistrările angajaților și administrează salariile și beneficiile. În plus, aceștia au deseori responsabilitatea pentru gestionarea fondurilor și a conturilor de plătit.

Calități personale esențiale pentru succes

Pentru a îndeplini cu succes îndatoririle unui supraveghetor al produselor alimentare și al băuturilor, indivizii trebuie să posede un efort pentru a oferi servicii excepționale clienților. Supervizorii trebuie să fie fiabili și auto-motivați. Ei trebuie să fie comunicatori excelenți pentru a gestiona o echipă într-un mediu cu volum mare și pentru a îndeplini multiple sarcini în același timp. În plus, este necesar un grad de aptitudine fizică, deoarece mulți supraveghetori stau pe perioade lungi de timp și ridică articole grele.

Instruire și certificare

În timp ce un grad de patru ani nu este obligatoriu pentru a ateriza o pozitie de supervizor al produselor alimentare și a băuturilor, mulți angajatori preferă solicitanții care au o educație colegială în managementul ospitalității, managementul serviciilor alimentare sau un domeniu conex. Anumite instituții sponsorizează programe formale de formare, în special recrutarea de elevi din instituții academice. Asociația Națională a Restaurantului acordă certificatul Foodservice Management Professional acelora care îndeplinesc criteriile minime de experiență profesională și promovează un examen.

Compensarea și perspectivele industriei

Biroul statistic al muncii din Statele Unite a raportat în mai 2013 că venitul mediu anual al unui manager de servicii alimentare era de 53.130 de dolari. BLS anticipează doar o creștere de 2% a acestor locuri de muncă între 2012 și 2022, în comparație cu 11% pentru toate ocupațiile. Industria alimentară va continua să consolideze pozițiile, însă pensionarea lucrătorilor în vârstă va deschide noi locuri de muncă. Solicitanții cu experiență în domeniul alimentării și al băuturilor sau o diplomă de licență într-un domeniu conex vor avea cele mai bune perspective de muncă.