Descrierea postului operator de formare a foarfecelor din plastic

Există diferite tehnologii pentru crearea articolelor din plastic, inclusiv extrudarea și turnarea prin injecție. Firmele de producție creează obiecte goale dintr-o singură bucată, cum ar fi sticle sau borcane, prin modelarea prin suflare, un procedeu de utilizare a aerului comprimat pentru a extinde plasticul fierbinte împotriva suprafețelor interioare ale unei matrițe încălzite din două piese. Operatorii de turnare a suflantei au instalat, operat și rupe mașinile implicate în proces.

Mediu de lucru

Aproape toate setările de producție implică expunerea la pericole de siguranță de diferite tipuri, inclusiv, în cazul turnării prin suflare, apropierea de materiale și componente foarte fierbinți. Prin urmare, operatorii de turnare prin suflare trebuie să poarte echipament de protecție personal adecvat, cum ar fi ochelari și mănuși. O zi obișnuită include o perioadă lungă de timp și lucrează în ritmul cerut de cerințele de producție.

$config[code] not found

Atribuțiile

Operatorul de turnare prin suflare pune la dispoziție una sau mai multe mașini, observă funcționarea acestora, asigură faptul că produsele fabricate îndeplinesc specificațiile, fac ajustări după cum este necesar și pot rupe echipamentul. El îndepărtează produsele finite din matrițe și poate tăia excesul de plastic din părți. Unii operatori efectuează lucrări minore sau de rutină de întreținere și reparații.

Aptitudini

Operatorii eficienți de modelare prin suflare pot depana problemele și pot efectua reparații simple. Ei știu să folosească instrumentele corecte. Operatorii trebuie, de asemenea, să demonstreze abilități de monitorizare, folosind observarea vizuală a gagurilor și ascultarea sunetelor mecanice pentru a vă asigura că echipamentul funcționează corect. Conform Rețelei de Informare Ocupațională, un operator bun de suflare a mucegaiului are de asemenea nevoie de dexteritate manuală și de forță pentru a ridica, trage, împinge și transporta obiecte.

consideraţii

Potrivit Rețelei de Informare Ocupațională, angajatorii de obicei solicită o diplomă de liceu înainte de a lua în considerare un candidat pentru un astfel de loc de muncă. Este posibil să fie necesară și o experiență anterioară, o ucenicie sau o altă formare la locul de muncă. Formarea implică de obicei ajutorul și vizionarea unui angajat mai experimentat, de la câteva luni la un an.

salarizare

Biroul de Statistică al Muncii din S.U.A. afirmă că, începând cu luna mai 2009, operatorii care lucrează în industria de prelucrare a pieselor din plastic au câștigat un salariu mediu de 13,14 dolari pe oră sau 27,330 USD anual. Cu toate acestea, perspectivele de locuri de muncă pentru molii ar putea să scadă din 2008 până în 2018.