Descrierea postului pentru un secretar de îndrumare

Majoritatea școlilor medii și liceelor ​​au un departament de orientare care oferă studenților consiliere și îndrumare academică. Persoana administrativă care susține directorul și consilierii din acest departament este secretarul de îndrumare. Pe baza datelor de la PayScale, un secretar de îndrumare din S.U.A. a câștigat un salariu anual între 21.671 și 433.699 de dolari începând cu luna august 2010.

Sarcinile de serviciu

Menținerea înregistrărilor corecte ale studenților este sarcina principală a unui secretar de orientare. El trebuie să țină evidența statisticilor de participare, precum și a scorurilor de testare, a rezultatelor academice și a informațiilor de bursă. Planificarea vizitelor reprezentanților colegiilor și menținerea actuală a presei locale pe știrile academice ale școlii este necesară.

$config[code] not found

Cerințe de îndemânare

Bune abilități de relații publice ajută secretarul să dezvolte și să dezvolte relații de prietenie cu părinții, profesorii, studenții și liderii comunității. Folosește abilitățile de gestionare a timpului pentru a programa în mod eficient întâlniri și conferințe. Competențele de calculator sunt imperative pentru a crea și a menține fișiere și înregistrări.

Contextul preferat

Este necesară o diplomă de liceu sau un echivalent. Contextul în sprijinul administrativ sau secretarial este de dorit. Experiența de lucru într-un mediu academic este un plus.