Descrierea postului pentru un veterinar asociat

Un medic veterinar asociat lucrează zilnic cu animale, oferindu-le îngrijiri esențiale. Un medic veterinar asociat trebuie să aibă o dragoste de animale și să dorească să lucreze cu ele zilnic. Pentru a obține un loc de muncă ca medic veterinar asociat, trebuie să completați un program de doi ani asociat și apoi să fiți certificat de statul dvs. de lucru.

responsabilităţi

Un asociat veterinar sau un tehnician veterinar este responsabil, în principal, pentru furnizarea de îngrijiri medicale animalelor domestice. Acestea ajută animalele prin efectuarea de examinări fizice, proceduri dentare, spaying și casting, imunizare, îngrijire pentru naștere și eutanasie. Asociații veterinari sunt de asemenea responsabili pentru înregistrarea istoricului îngrijirii animalelor pe o diagramă de îngrijire, colectarea de probe pentru examinare, pregătirea animalelor și a instrumentelor pentru intervenții chirurgicale, asistarea în procedurile chirurgicale și luarea și dezvoltarea de raze X.

$config[code] not found

Oportunități de carieră

Majoritatea medicilor veterinari asociați sau a tehnicienilor veterinari sunt angajați în practicile veterinare private. În plus față de lucrul într-o practică veterinară privată, un medic veterinar asociat poate găsi locuri de muncă în cercetarea biomedicală, serviciul militar, îngrijirea animalelor zoologice și animalelor sălbatice, sprijinul pentru laboratoarele de diagnosticare, vânzările de medicamente veterinare, controlul animalelor și companiile de droguri și hrana pentru animale.

Educaţie

Medicii veterinari asociați sau tehnicienii veterinari trebuie să completeze un program de doi ani asociat de la un program de acreditare al Asociației Medicale Veterinare Americane (AVMA). Aceste programe sunt conduse de colegii comunitare, universități și școli tehnice / profesionale. Pe parcursul programelor de doi ani, cursurile sunt predate atât în ​​mediul clinic, cât și în cel de laborator, practicând și învățând animalele vii. O perioadă de experiență clinică într-o practică veterinară este necesară pentru finalizarea gradului asociat.

Certificare

Fiecare stat are reglementări diferite în ceea ce privește asocierea medicilor veterinari și veterinari, dar toate statele necesită un examen care include porțiuni orale, scrise și practice. Examenul asigură faptul că candidatul are cunoștințe adecvate pentru a lucra într-un mediu veterinar și cu animale. După trecere, veți fi un tehnician veterinar certificat și veți putea căuta un loc de muncă.

salarizare

Potrivit Biroului Muncii și Statisticilor, în 2008 salariul mediu median al tehnicienilor și tehnicienilor veterinari a fost de 28.900 dolari. Cele 50% medii au câștigat între 23.580 $ și 34.960 $. Primele 10% au câștigat mai puțin de 19.770 $, iar primele 10% au câștigat mai mult de 41.490 $. Un tehnician veterinar trebuie să aibă o diplomă de licență de patru ani și să câștige mai mult decât veterinari asociați sau tehnicieni veterinari. Prin urmare, un tehnician veterinar va câștiga, cel mai probabil, mai aproape de sfârșitul inferior al scalei salariale.