Descrierea postului de specialist al proiectului

Specialiștii în proiect oferă suport pentru managementul proiectelor pentru a furniza proiecte în cadrul bugetului stabilit și al liniei de timp. Acești specialiști sunt membri-cheie ai echipei de proiect și participă la dezvoltarea de programe și proiecte, diseminează informații despre proiecte și participă activ la grupurile de lucru și la comitetele de lucru legate de proiect.

Principalele atribuții și responsabilități

Colaborând cu personalul proiectului, specialistul în proiect asistă la implementarea programelor și a proiectelor. Obligațiile tipice includ planificarea, dezvoltarea, implementarea și evaluarea programelor și a proiectelor, coordonarea activităților proiectului, colaborarea cu membrii echipei de proiect, dezvoltarea obiectivelor și obiectivelor măsurabile ale proiectului și monitorizarea progreselor spre realizare.

Specialiștii de proiect pregătesc agendele pentru întâlniri, documentează decizii-cheie și colaborează cu membrii echipei pentru a dezvolta colateralul proiectului. Ei scriu și diseminează planuri de lucru și documente de proiect, inclusiv proceduri, propuneri, rapoarte de progres și prezentări.

Comunicații și colaborare

Specialiștii de proiecte participă activ la grupurile de lucru și la comitetele de lucru ale proiectului și oferă recomandări pentru atingerea obiectivelor. Acestea facilitează întâlnirile, contribuie la planificarea și luarea deciziilor, coordonează resursele proiectului și colaborează cu părțile interesate din cadrul proiectului pentru colectarea și difuzarea informațiilor despre proiecte.

Specialiștii în proiect comunică în mod eficient atât în ​​formă orală, cât și în scris, unei varietăți de părți interesate. Acestea oferă prezentări interesante, informative și bine organizate, oferă rapoarte de stare și actualizări de progres, după cum este necesar, și comunică tactic informații dificile sau sensibile.

Management financiar

Responsabilitățile fiscale ale specialiștilor în proiect includ dezvoltarea bugetelor proiectelor și pregătirea contractelor. De asemenea, aceștia pot gestiona bugetul pentru proiecte mici sau componente ale programelor mari, sub îndrumarea directorului programului. Specialiștii în proiect completează aceste sarcini, bazându-se pe cunoștințe de lucru privind modelele de venituri de bază, proiecțiile de profit și pierderi și costuri până la finalizare.

Abilități și experiență

Persoanele interesate să-și exercite funcția de specialist în proiect trebuie să aibă o diplomă de licență sau un echivalent. Angajatorii necesită în mod obișnuit unul sau doi ani de experiență în planificarea, gestionarea și livrarea de programe și proiecte de succes. Sunt de dorit candidați cu experiență în cel puțin două dintre următoarele domenii: managementul tehnologiei informației, administrarea sistemelor, instruirea, dezvoltarea de software, gestionarea contractelor și elaborarea de propuneri, bugetarea, managementul financiar, managementul proiectelor și cercetarea afacerilor.

Salariu

Începând cu luna aprilie 2014, salariul mediu așteptat pentru un specialist tipic în proiecte din Statele Unite este de 54, 831 dolari, potrivit Glassdoor.