Descrierea postului de antrenor profesionist

Dicționarul Merriam Webster definește vocația ca fiind "în curs de formare într-o abilitate sau comerț care urmează să fie urmărită ca o carieră". Un antrenor profesionist este un individ sau consilier cu o bogată experiență de viață care ajută persoanele care au nevoie de o schimbare de carieră. Antrenorul a fost adesea într-o situație în care și-a găsit propria situație de lucru ca fiind sumbră și a hotărât că este timpul să se schimbe direcția.

responsabilităţi

Un antrenor vocațional evaluează locurile de muncă actuale ale clienților săi, ce doresc să facă și care sunt punctele lor forte. Din această evaluare începe să elaboreze un plan prin explorarea pasiunilor adevărate ale clientului și a oportunităților de carieră care se potrivesc cu aceste pasiuni. Eseul publicat "Antrenorul Profesional" descrie majoritatea clienților ca fiind la vârsta de 40 de ani sau peste, vârsta critică atunci când lucrează persoane încep să realizeze că pensionarea se apropie de minute. Poate că nu există economii de viață pentru a cădea înapoi sau că lucrează doar pentru un salariu și nu obține nimic de la locul de muncă. Acesta este momentul în care un antrenor vocațional intră.

Oportunități

Majoritatea antrenorilor profesioniști lucrează pentru ei înșiși și își desfășoară activitatea în comunități, biserici și în anexe de învățare pentru a genera clienți și a crea un buzunar despre serviciile lor. Unele școli secundare au cadre didactice profesionale pe personal pentru a ajuta studenții cu obiective de viață și de carieră. Efectuați apeluri telefonice către școlile și organizațiile comunității locale sau căutați pe paginile galbene pentru clienți privați sau centre non-profit care caută un antrenor profesionist.

Cerințe calitative

Există trei cerințe calitative pentru un antrenor profesionist: să fii un bun ascultător, să ai o adevărată preocupare pentru client și să poți oferi sfaturi sănătoase care să răspundă așteptărilor clientului. Experiența de viață este necesară pentru a învăța și inspira prin exemple, astfel încât candidații ar fi trebuit să aibă o altă carieră decât cea a unui antrenor profesionist.

Cerințe educaționale

Nu există cerințe educaționale pentru a fi un antrenor profesionist, dar este util să luați cursuri în comunicare sau abilități de prezentare pentru a spori eficiența atunci când vorbiți cu mulțimi mari sau cu o audiență într-un cadru de grup.

Compensarea medie

Potrivit Payscale.com, salariul mediu pentru un antrenor vocațional este de aproximativ 32.151 dolari pe an.