Descrierea postului pentru curățarea biroului

Un birou curăță praful, măcește și scoate gunoiul, asigurându-vă că o clădire este bine păstrată. Curatatorii de birouri au atributii importante, deoarece sunt responsabili pentru a ajuta la crearea unui mediu placut pentru muncitori si clienti. Ei lucrează în orice tip de unitate, de la cabinetele medicale la agențiile de asigurări până la clădirile generale.

Elementele de bază

Curatatorii de birouri sterg aparatele si mobilierul, precum si covorul cu vacuum si sampon. Ar putea curăța totul de la biroul președintelui companiei la cuptorul cu microunde al angajatului. Deși locurile de muncă sunt destul de fundamentale și, de obicei, sunt considerate entry-level, birourile de curățare au responsabilități care sunt importante totuși. Ei trebuie să știe cum să folosească diverse echipamente necesare pentru curățare, cum ar fi uneltele folosite pentru a lustrui podelele. De asemenea, ei trebuie să aibă o înțelegere fermă cu privire la tipurile de produse chimice de curățare care urmează să fie utilizate pentru fiecare loc de muncă - și asigurați-vă că nu amestecați cele care ar putea fi toxice.

$config[code] not found

Aptitudini

Curatatorii de birouri trebuie sa fie profesionisti, organizati si sa lucreze repede. De asemenea, acestea trebuie să fie detaliate, acordând o atenție specială fiecărei sarcini. Cei mai mulți trebuie să-și petreacă întreaga zi de lucru pe picioarele lor, astfel încât și ei trebuie să posede rezistența necesară pentru slujbă. Mai mult decât atât, curățătorii de birouri au nevoie de o etică profesională puternică și de o abordare pozitivă a ocupației lor, de a lucra bine singuri, precum și de un membru al unei echipe. Pe lângă aceste lucruri, curățătorii de birouri trebuie să poată urma instrucțiunile unui supraveghetor.

fundal

Majoritatea agenților de curățare pentru birouri sunt capabili să învețe la locul de muncă fără educație sau instruire formală. Majoritatea angajatorilor se așteaptă ca solicitanții să dețină cel puțin o diplomă de liceu. Unele companii, totuși, angajează studenți care lucrează cu fracțiune de normă pentru a-și curăța clădirile. De asemenea, unii agenți de curățare a birourilor s-ar fi putut angaja în domenii conexe, lucrând în calitate de custozi sau de portari.

Perspective

Atâta timp cât birourile vizează un mediu de lucru curat și sigur, vor exista locuri de muncă pentru curățătorii de birouri. Potrivit Biroului Statistic al Muncii, se estimează că angajarea agenților de curățare a clădirilor va crește cu 5% din 2008 până în 2018. Nu toate aceste locuri de muncă vor fi în birouri - unele vor fi în spitale sau hoteluri - cu abilități de curățenie pot găsi oportunități în aproape orice clădire.

câștig

Salariile pentru curățătorii de birouri variază foarte mult în funcție de mai mulți factori. Aceasta include dacă sunt sau nu angajați cu normă întreagă și cât de multă experiență dețin. Potrivit PayScale.com, cei care au primit titlul de curator au castigat un salariu mediu pe oră de 9,26 dolari în iunie 2010.