Descrierea postului de antrenor de viață

Antrenorii de viață sunt pricepuți să deseneze propria înțelepciune pentru a maximiza munca sau potențialul personal. Potrivit lui Damian Goldvarg, președintele Federației Internaționale de Antrenori (ICF), "Un antrenor de viață ajută un client să aducă și să îndeplinească noi comportamente care vor duce la o comunicare reușită în relațiile de afaceri sau interpersonale". Clienții petrec de obicei aproximativ 6 luni cu un antrenor de viață pentru a stabili obiectivele, pentru a alinia prioritățile, pentru a monitoriza progresul și pentru a găsi soluții pentru compensările.

$config[code] not found

Educație și abilități

De acum, nu există o educație formală sau o anumită cale pe care trebuie să o ia o persoană pentru a deveni un antrenor de viață. Cu toate acestea, o diplomă de licență sau master în consiliere este benefică. Un antrenor de viață trebuie să posede abilități bune de ascultare și organizare, să aibă succes în a-i face pe alții să se uite introspectiv, să știe cum să îndrume oamenii cu instrucțiuni pas cu pas și să rămână cu clienții până când se ating obiectivele. În timp ce profesia este în prezent nereglementată, ICF are singurul program de credite recunoscut la nivel global care oferă programe de instruire și acreditări.

Obținerea de clienți

Studiul privind coaching-ul ICF din 2012 arată că 86% din antrenorii de viață sunt independenți; doar 14% lucrează în cadrul unei organizații. Aceasta înseamnă că majoritatea antrenorilor de viață au nevoie de aptitudini antreprenoriale excelente în afaceri și marketing. Potrivit lui Goldvarg, mass-media socială este esențială. "Antrenorii trebuie să aibă un site web, Facebook și prezența LinkedIn." Goldvarg spune că, datorită faptului că un antrenor de viață lucrează independent în locul unei echipe, el trebuie să muncească mai mult pentru a obține clienți. O cale este rețeaua. Membrii IFC pot participa la întâlniri de capitole locale, unde antrenorii pot învăța de la experți și pot face schimb de experiențe.

Întâlnire cu clienții

Întâlnirile clienților sunt personale, la telefon sau în sesiuni de chat-video și variază de la săptămânal la lunar, în funcție de situația și obiectivele clientului. Potrivit lui Goldvarg, 31% din antrenorii de viață se ocupă de preocupările legate de afaceri, cum ar fi eficacitatea personalului; 36 la sută se specializează în probleme de relații interpersonale; și 31 la sută se ocupă de probleme care variază în principal din abilități slabe de comunicare. După dezvăluirea problemelor și discutarea soluțiilor, antrenorul de viață pune un plan în care clientul trebuie să atingă anumite obiective la următoarea întâlnire.

Obținerea clienților să se deschidă

Un antrenor de viață este priceput să primească clienții să privească în interior pentru a identifica problemele care îl țin înapoi. De exemplu, un antrenor de viață va pune o întrebare la care un client ar putea răspunde: "Nu știu". Antrenorul de viață va spune apoi: "Dacă ați fi știut, care ar fi răspunsul?" Acest lucru face ca un client să vadă că are într-adevăr răspunsurile, dar are nevoie doar de ajutor în găsirea unei soluții. O altă întrebare a clientului este: "Ce trebuie să se întâmple pentru a realiza acest lucru?" Aceasta separă ceea ce trebuie să se întâmple din ceea ce este negociabil. Obține clienții să vadă că există anumite măsuri pe care nu le poate evita atunci când rezolvă problema. Vagoanele de viață ajută, de asemenea, să "reframeze" situațiile, cum ar fi sugerând un client să vadă ceva diferit sau să-i facă pe client să-și exprime scuzele față de obstacole adevărate.

Beneficiile locurilor de muncă

Beneficiile coaching-ului de viață includ lucrul de la domiciliu, fiind șeful tău și crearea unui program de lucru flexibil, spune Goldvarg. "A face o diferență în viața oamenilor aduce o mare bucurie antrenorilor. Ca rezultat al muncii grele a unui client, un antrenor poate vedea efectul pe care îl are în familiile clientului său, în mediul de lucru și în organizații".

Perspective și salarii

Un studiu realizat de PricewaterhouseCoopers în anul 2012 pentru ICF a concluzionat că profesia de antrenor de viață este în creștere. Există aproximativ 47.500 de antrenori profesioniști care generează venituri anuale de aproape 2 miliarde de dolari.Numărul membrilor ICF a crescut de la 11.000 în 2006 la peste 19.000 de membri în 2013. Ca urmare, antrenorii de viață se așteaptă să înregistreze o creștere constantă a clienților, a sesiunilor și a taxelor până în 2013. Salariul mediu în 2011 a fost de 25.000 $; venitul mediu anual din coaching a fost de 47.900 $. Potrivit ICF, diferențele de venituri se reflectă în experiența de coaching, educație și ore lucrate.