Responsabilitățile unui toxicolog

Toxicologia este studiul științific al medicamentelor, al contaminanților de mediu și al substanțelor care apar în mod natural, care sunt potențial dăunătoare plantelor, animalelor și oamenilor. Cercetările în domeniul toxicologiei pot ajuta la identificarea efectelor secundare periculoase ale produselor cum ar fi medicamentele și produsele chimice industriale, de uz casnic sau de grădinărit. De asemenea, cercetările permit toxicologilor să determine modul în care pot fi contracarate substanțele chimice dăunătoare în cazul unei deversări, al utilizării necorespunzătoare sau al otrăvirii deliberate.

$config[code] not found

Cercetare

Cercetarea se află în centrul toxicologiei. Cercetările toxicologice de bază examinează procesele moleculare, biologice și celulare care provoacă boala atunci când oamenii sunt expuși la substanțe chimice. Cercetările toxicologice se pot concentra pe modalitățile de determinare a potențialelor efecte dăunătoare ale substanțelor chimice și asupra cantității de substanțe chimice care sunt necesare pentru a provoca daune. Alți cercetători pot examina modul în care oamenii pot folosi substanțele chimice specifice, cum ar fi pesticidele și erbicidele, cât mai sigură posibil. Cercetătorii se pot specializa în substanțe chimice care ar putea provoca cancer, defecte congenitale, leziuni ale nervilor sau sisteme imunitare slabe sau pot încerca să dezvolte antidoturi la otrăvire chimică.

Educație și Setări de lucru

Toxicologii au, în general, diplome de doctorat, dar, cel puțin, un toxicolog va avea nevoie de doi ani de studii specializate în plus față de o diplomă de bacalaureat, de medic sau de medic veterinar. Pregătirea educațională de bază pentru toxicologie poate fi în domenii cum ar fi biologia, chimia, știința mediului, medicina veterinară, medicina umană sau farmacie. Un toxicolog calificat poate să predea, să lucreze în cercetarea de bază, să lucreze în cercetarea aplicată - studii care sunt de așteptat să producă beneficii sociale sau comerciale directe - sau să lucreze în guvern pentru a ajuta la elaborarea reglementărilor privind utilizarea substanțelor potențial toxice.

Managementul riscurilor

Printre întrebările pe care un toxicolog trebuie să le răspundă la examinarea unei substanțe chimice se află dacă substanța este probabil dăunătoare, ce cantitate este dăunătoare și ce efecte are o anumită substanță chimică. Acești oameni de știință cu studii superioare folosesc diverse tehnologii în activitatea lor, inclusiv tehnici moleculare, genetice și analitice. Odată ce toxicologul a stabilit că există un risc, ea poate face și recomandări pentru gestionarea riscului pentru a se asigura că resursele financiare sunt cheltuite în gestionarea celor mai periculoase situații.

salarii

Biroul de Statistica a Muncii raporteaza ca oamenii de stiinta medicali, inclusiv toxicologii, au obtinut un salariu mediu anual de 87.640 dolari in 2011. Cu toate acestea, Societatea de Toxicologie raporteaza ca salariile pentru toxicologi variaza in functie de educatie si de experienta. Societatea observă că salariile la nivel de intrare pentru cei cu studii de doctorat variază de la 35.000 dolari la 60.000 dolari, în timp ce un toxicolog cu doctorat. și 10 ani de experiență s-ar putea aștepta să câștige 70.000 dolari la 100.000 dolari anual. Executive toxicologi tind să aibă cele mai mari salarii de la 100.000 dolari la 200.000 dolari anual.