Descrierea postului de vicepreședinte executiv

Un vicepreședinte executiv (EVP) este responsabil de maximizarea performanței operaționale a unei organizații și de atingerea obiectivelor sale financiare. PEC au tendința de a avea o gamă largă de responsabilități, de la comunicarea cu consiliul de administrație cu pregătirea bugetelor de funcționare pentru a supraveghea un plan strategic. O diplomă de licență în afaceri plus o experiență de șapte până la zece ani este de obicei necesară pentru această poziție, împreună cu abilități de management remarcabile, conducere demonstrată și capacitatea de a rezolva probleme.

$config[code] not found

Scopul slujbei

Un PEP este responsabil pentru maximizarea performanței operaționale a unei organizații și pentru atingerea obiectivelor sale financiare. Funcțiile tipice ale unui PEP pot fi să ia legătura cu consiliul de administrație, să participe la ședințele consiliului de administrație, să asigure buna practică financiară a organizației, să gestioneze planul strategic, să asigure un mediu de lucru sănătos și să supravegheze generarea veniturilor și operațiunile generale.

Un PEP poate raporta directorului executiv sau președintelui consiliului de administrație și gestionează în mod obișnuit un număr de personal, cum ar fi directorul de operațiuni și directorul de finanțe.

responsabilităţi

Vicepreședinții executivi tind să aibă o gamă largă de responsabilități în mai multe departamente și cu diverși membri ai organizației. Acestea pot include:

Finanțe: responsabil pentru buna gestiune financiară a organizației, identificând modalități de creștere a veniturilor și scăderii costurilor, analizând rapoartele financiare și colaborând cu personalul și un comitet de audit pentru a pregăti bugetele de funcționare.

Resurse umane: menținerea unui mediu de lucru sănătos și asigurarea unor politici și proceduri solide sunt în vigoare.

Consiliul de administrație: împărtășirea de informații cu consiliul de administrație pentru a se asigura că acesta este actualizat în legătură cu activitățile, furnizează informații financiare și participă la reuniunile consiliului de administrație.

Dezvoltarea afacerilor: responsabil pentru inovațiile de vânzări și dezvoltarea strategică a afacerilor.

calificări

Organizațiile au, de obicei, o diplomă de licență în afaceri, deși este adesea preferată o diplomă avansată. Multe organizații necesită o experiență de șapte până la zece ani cu experiență anterioară la nivel executiv.

Aptitudini

În plus față de educație și experiența anterioară, există o serie de aptitudini și atribute personale adesea necesare pentru această poziție, cum ar fi abilități de management remarcabile, lider demonstrat, experiență în managementul fiscal, abilitatea de a delega în mod eficient și de a menține o imagine de tip "imagine mare". EVP ar trebui, de asemenea, să fie bun în rezolvarea problemelor, să aibă capacitatea de a traduce politicile în operațiunile zilnice de rutină și să se auto-asigure, încrezători și orientate spre obiective.

Informații salariale

Potrivit SalaryList.com, începând cu luna mai 2010, salariul mediu al unui vicepreședinte executiv a fost de 178.000 de dolari. EVP pot fi angajați într-o varietate de regiuni care variază de la organizații nonprofit la companii private. Salariile specifice pot depinde de setarea ocupării forței de muncă.