Salariul unui neuro-oncolog

Un neuro-oncolog este un medic care se specializează în tratarea pacienților cu tumori cerebrale și alte tipuri de cancer care afectează sistemul nervos central. Aceste tipuri de medici oferă îngrijiri pentru pacienții cu tumori cerebrale benigne sau maligne și tratează complicațiile neurologice care ar putea apărea din tratamente de cancer sau de chimioterapie.

Salariu

Conform datelor publicate în 2010 de Biroul de Statistică al Muncii din SUA, salariul mediu anual național pentru un neuro-oncolog a fost de 180.870 dolari. Acești indivizi au câștigat un salariu mediu pe oră de 86 USD. Neuro-oncologii care au fost plătiți în cadrul celui de-al 10-lea percentil pentru această profesie au obținut un salariu de 53.510 dolari sau un salariu orar de 25 de dolari. Neuro-oncologii care au fost plătiți în cel de-al 25-lea percentil pentru această profesie au câștigat un salariu de 166.400 de dolari sau un salariu orar de 80 de dolari. Dacă doriți să câștigați un dolar de top ca neuro-oncologi, gândiți-vă să găsiți locuri de muncă în Minnesota, Nevada sau Dakota de Sud, deoarece acestea sunt statele cu plată de vârf pentru această ocupație. Persoanele care lucrează în aceste state au câștigat un salariu mediu anual între 222.780 $ și 225.410 $.

$config[code] not found

Industrie

Birourile medicilor, spitalele medicale și chirurgicale generale și sucursala executivă federală sunt industriile cu cel mai înalt nivel de ocupare a forței de muncă în această ocupație. Industriile care ocupă topul acestei ocupații: laboratoarele medicale și de diagnostic, cabinetele medicilor, alte servicii ambulatorii de îngrijire a sănătății și centrele de asistență medicală ambulatorie, au plătit toți neuro-oncologii un salariu mediu anual între 206.370 și 230.340 $.

perspectivă

Potrivit datelor preconizate publicate de Biroul de Statistică a Muncii din S.U.A., se estimează că ocuparea forței de muncă de medici și chirurgi va crește cu 22 la sută din 2008 până în 2018, ceea ce este mult mai rapid decât media națională pentru toate celelalte ocupații. Biroul atribuie creșterii locurilor de muncă în această ocupație la extinderea continuă a industriei de asistență medicală.

Descrierea postului

Medicii și chirurgii lucrează într-o serie de specialități medicale și chirurgicale, cum ar fi neuro-oncologia, de exemplu. Un neuro-oncolog este un medic care se specializează în diagnosticarea și tratarea pacienților cu tumori ale creierului și ale sistemului nervos. Un neuro-oncolog poate fi un neurolog care este instruit în diagnosticul și tratamentul bolilor sistemului nervos sau un oncolog - un medic specializat în tratamentul cancerului. Un neuro-oncolog poate avea, de asemenea, un fundal medical puternic în neurochirurgie.

Educaţie

Neuro-oncologii trebuie să urmeze programe educaționale lungi și trebuie să îndeplinească anumite cerințe de certificare pentru a lucra în domeniul lor. Neuro-oncologii trebuie să completeze patru ani de școală universitară, patru ani de școală medicală și trei până la opt ani de internship și rezidență, în funcție de specialitatea lor.