Descrierea postului unui editor de reviste

Industria revistelor este uneori glorificată în filme și emisiuni de televiziune, dar nu toate revistele sunt "Vogue" și nu toți editorii de reviste sunt ca Meryl Streep subțire învelită subțire pe Anna Wintour. Există reviste de toate formele și dimensiunile care acoperă subiecte critice precum știrile naționale și cele care se prăbușesc până la pietrișul din industria sanitară. Majoritatea revistelor se bazează pe o ierarhie editorială pentru a produce probleme, a câștiga și a menține cititorii și a conduce vânzări de anunțuri.

$config[code] not found

Tipuri de editori de reviste

În partea de sus a piramidei editoriale este redactorul-șef. Această persoană este responsabilă pentru planificarea și producerea fiecărei probleme tipărite sau online. Scopul principal al editorului este de a produce conținut excepțional, inclusiv scris și fotografie, respectând termenele limită și satisfăcând cerințele bugetare. Mulți editori se bazează pe o echipă de scriitori, fotografi și reprezentanți de publicitate - fie personalul fie independent - pentru a finaliza cu succes fiecare problemă. Editorul trebuie să supravegheze toți acești profesioniști și să dezvolte o relație de lucru cu fiecare dintre aceștia, satisfăcând în același timp cerințele din partea de afaceri a operațiunii. Aceasta implică, de obicei, lucrul manual cu editorii și directorii de publicitate. În funcție de mărimea revistei, chiar și redactorul șef poate intra și poate oferi materiale scrise pentru a umple paginile. La organizațiile mari, alți editori de nivel înalt ar putea include un editor executiv, editor de editor, redactori asociați sau redactori asistent, care se raportează editorului șef și ajută la executarea sarcinilor zilnice de publicare a unei reviste. La publicații foarte mici, redactorul-șef poate conduce o operațiune de o persoană.

Roluri în dezvoltare

Scriind pentru "Wear Wear Daily", reporterul mass-media John Koblin descrie noul rol al editorului modern ca depășind simpla planificare și executare a problemelor de tipărire. Koblin scrie că noul peisaj pentru editori de reviste este unul de colaborare critică cu editorii și părțile interesate editoriale. În zilele noastre, un editor de reviste ar putea întreprinde o ediție specială revoluționară a piesei tipărite, dezvoltând simultan conținut digital corespunzător pentru o aplicație tabletă și un parteneriat cu un agent de publicitate major. La unele publicații naționale mai mari, influența editorului s-ar putea extinde la producția de televiziune sau aparițiile care susțin marca de reviste sau chiar produse care poartă logo-ul revistei. Koblin subliniază exemplul unei linii de bucătărie reușite de revista "Bon Appetit".

Publicații în domeniul comerțului și industriei

Pe lângă publicațiile tradiționale, alte industrii produc publicații tipărite periodice, inclusiv reviste, și angajează editori pentru a realiza planificarea și producerea fiecărei emisiuni. Exemplele includ grupuri profesionale, organizații tehnice sau științifice și instituții de învățământ superior. Redactorii de reviste din aceste regiuni sunt însărcinați cu comunicarea către o piață de nișă sau public, cum ar fi absolvenții școlii sau cunoscătorii de vinuri.

Mediu și compensare

Redactorii de reviste trebuie să poată funcționa bine sub presiune. Mai mult ca niciodată, editorii sunt responsabili pentru coordonarea multor proiecte simultane și pentru furnizarea de rezultate care satisfac cititorii și agenții de publicitate. Întâlnirea termenelor limită și colaborarea cu echipele de personal și persoanele care desfășoară activități independente care produc conținuturi de reviste necesită atenție, atenție la detalii și excelente abilități manageriale. Industria editorială a revistelor este una competitivă, cu multe locuri de muncă situate în centre centralizate de oraș, cum ar fi New York și Los Angeles. Potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA, salariul mediu median pentru editori în luna mai 2010 a fost de 51.470 dolari.

2016 Informații salariale pentru editori

Redactorii au obținut un salariu mediu anual de 57.210 dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. În partea inferioară, editorii au câștigat un salariu de 25 de percentile de 40.480 $, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 79.490 dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 127,400 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca editori.