Salariul unui tehnician medical de urgență la animale

Un tehnician medical de urgență medicală (EAMT) este un profesionist cu înaltă calificare, instruit să trișeze victimele animalelor și să asigure salvarea animalelor. EAMT oferă îngrijiri de salvare și ajută în transport la un spital veterinar. Dacă aveți o iubire pasională față de animale, o dorință puternică de a-și ușura suferința și de a vă bucura de lucru într-un mediu în continuă schimbare, o carieră ca EAMT poate fi o alegere excelentă. Salariile tehnicianului medical de urgență variază de la stat la stat dependent de formare, realizări academice, experiență și cerințele poziției.

$config[code] not found

Experiență, educație și formare profesională

Mulți tehnicieni de asistență medicală de urgență dobândesc experiență la începutul vieții, îngrijindu-și animalele domestice și de fermă. Aceștia se pot angaja voluntar în adăposturi de salvare a animalelor sau pot lucra pentru un canotaj de îmbarcare, ameliorator sau serviciu de îngrijire a animalelor de companie. Asociația Medicală Veterinară Americană (AVMA) - colegii de juniori și comunitatea acreditată oferă programe de doi ani în domeniul științelor veterinare. Formarea tehnică online și colegii oferă programe în tehnologie veterinară, proceduri de laborator și asistență medicală primară și îngrijire. Absolvenții câștigă o diplomă și sunt eligibili pentru certificare ca EAMT. Tehnicienii de asistență medicală de urgență la nivel de intrare se află în cel mai mic procent de salariați în clasificarea lor. Cifrele MySalary.com pentru 2011 reflectă un salariu mediu anual de intrare la nivel național de 30.307 de dolari.

Atribuțiile

EAMT-urile salvează animale speriate, evitând traficul, și intervin în cazurile de neglijență sau cruzime a animalelor. Datoriile lor sunt diverse și variate. Îi îngrijesc animalele domestice, animalele de fermă, speciile de cercetare și animalele zoologice și de circ. EAMT lucrează în spitale de animale, clinici, adăposturi, practici veterinare private, instituții de cercetare și îmbarcare și agenții guvernamentale. La nivel național, EAMT-urile răspund anual la sute de mii de apeluri de urgență. Societatea Humane din Arizona a raportat că tehnicienii medicali de urgență medicali au răspuns la peste 18.000 de apeluri de urgență pentru cruzime / neglijență animală sau animale care au nevoie de intervenție sau de salvare în 2009. EAMT furnizează asistență medicală de urgență la fața locului și stabilizare a traumei. Ei curata ranile si furnizeaza apa si fluide intravenoase. EAMT-urile înregistrează semnele vitale ale pacientului animal, evaluează starea generală a animalului și, dacă este necesar, transportă animalul la agenția sau la unitatea de sănătate a animalelor care poate răspunde cel mai bine nevoilor sale imediate. EAMT curăță cuștile, apa și hrana animalelor și le monitorizează sănătatea. EAMT efectuează teste de laborator cum ar fi numărul de sânge și analiza urinei, colectează eșantioane de țesuturi și asigură îngrijire sub îndrumarea unui supraveghetor veterinar. EAMT-urile administrează medicamente prescrise și medicamente, schimbă pansamentele și ajută la eforturile de reabilitare a animalelor.

salarii

câine de Mat Hayward de la Fotolia.com

MySalary.com raportează că, în 2011, salariul mediu anual median pentru un tehnician medical de urgență medicală este de 32.602 dolari. Tehnicieni cu studii medii și experiență vastă care se încadrează în top 10 la sută dintre salariați primesc un salariu mediu anual de 39.695 dolari. După ce a obținut o vastă experiență clinică, multe EAMT-uri își încep propria afacere mică, oferind îmbarcare, reabilitare a vătămărilor, formare și servicii de asistență medicală de bază.

Perspective de angajare

Biroul de Statistică a Muncii raportează în Manualul său de Perspectivă Profesională 2010-11 Edition că ratele de ocupare a tehnicienilor și tehnicienilor veterinari se preconizează să crească cu 36% față de 2008 până în 2018. Creșterea anticipată în acest domeniu va fi mai rapidă decât media națională pentru toate ocupațiile. Proprietarii de animale de companie își văd animalele de companie ca parte a familiei lor. Ei doresc îngrijire profesională, superioară și compasiune. Pentru a răspunde acestei cereri tot mai mari, EAMT-urile vor fi necesare în toate regiunile Statelor Unite.

2016 Informații salariale pentru tehnologii și tehnicieni veterinari

Tehnologii și tehnicienii din domeniul veterinar au obținut un salariu mediu anual de 32.490 dolari SUA în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. În partea inferioară, tehnologii și tehnicienii din domeniul veterinar au câștigat un salariu de 25,8 procente, de 26,870 $, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 38.950 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, în Statele Unite au fost angajați 102 000 de oameni ca tehnicieni și tehnicieni veterinari.