Cercetarea inspecției de sudare Descrierea postului

Inspectorii de sudură asigură că lucrările produse de sudori îndeplinesc specificațiile pentru calitate și siguranță. Certificarea asigură că inspectorii au competențele necesare pentru a determina calitatea sudurilor. Inspectorul efectuează teste pe suduri pentru a determina dacă articulațiile de sudură pot suporta stresul. Lucrările inspectorilor de sudură asigură că sudurile de construcție folosite pe structurile de construcție și pe poduri sunt sigure pentru uzul public.

$config[code] not found

Atribuțiile

Inspectorii de sudură efectuează inspecții vizuale asupra produselor și structurilor sudate în desfășurare și asupra locurilor de muncă terminate. Verificările vizuale caută defecte ale sudurii, cum ar fi fisurile și gropile. Inspectorul folosește mărirea pentru a găsi defecte care potențează potențialul articulației. Inspectorii măsoară produsele sudate pentru a se asigura că îndeplinesc specificațiile pentru dimensiuni. Inspectorul de sudură certificat utilizează echipamente de stres pentru a pune stresul pe îmbinările de sudură. Rezultatele unui test de stres determină dacă sudura va rezista în condiții de stres. Inspectorii verifică, de asemenea, configurarea utilajelor de sudură și tehnicile de sudură ale sudorilor pentru lucrările în curs de desfășurare pentru a asigura calitatea lucrării. Inspectorii de sudură înregistrează rezultatele testelor și inspecțiilor de sudură.

calificări

Angajatorii pot solicita o educație liceală pentru o poziție certificată a unui sudor. O educație colegiu nu este necesară pentru majoritatea pozițiilor de inspecție pentru sudură sau sudură, dar un grad asociat în tehnologia de sudare poate îmbunătăți șansele de a ateriza un loc de muncă. Societatea Americană de Sudură are programe de sudare pentru certificarea inspectorilor de sudură. Certificările includ inspectorul de sudare asociat certificat (CAWI), inspectorul de sudare certificat (CWI) și inspectorul de sudura certificat (SCWI). Certificările necesită experiență ca sudor și inspector înainte de a trece la certificările avansate.

Aptitudini speciale

Inspectorii de sudură certificați trebuie să dețină o viziune bună și atenție la detalii. Inspectorii pot îndeplini sarcinile de muncă în situații periculoase sau dificile, cum ar fi structurile de construcție ridicate. Un inspector de sudură trebuie să aibă bune abilități de comunicare verbală pentru a transmite defectul sau a informa suficiente sudura sudurilor sau supraveghetorilor. Rapoartele de inspecție necesită abilități de comunicare scrise.

Salariu

Salariul pentru un inspector de sudare certificat este cuprins între 44.297 și 76.190 dolari în iunie 2010, potrivit Payscale.com. Plata este determinată de industrie și de experiența inspectorului de sudură.

Perspective de locuri de muncă

Biroul de Statistică a Muncii prezice o scădere a locurilor de muncă pentru sudori între 2008 și 2018. Fabricația este probabil să prezinte cele mai bune oportunități de angajare pentru inspectorii de sudura. Automatizarea nu reduce necesitatea inspecției.