Descrierea postului de supraveghetor de linie

Întreprinderile de supraveghere a liniilor, în general, lucrează în fabricile și instalațiile de producție, deși pot lucra și în restaurante, bănci și alte tipuri de organizații. Conducătorii de linii sunt responsabili pentru supravegherea muncii imediate a angajaților pe linie, a programelor și a controlului calității. Aceștia acționează ca ochii managerului și urechile de pe linie în timpul operațiunilor. Supraveghetorii nu îndeplinesc sarcini de conducere superioare dincolo de supravegherea procesului.

$config[code] not found

Salariu și Outlook

Salariul mediu al unui supraveghetor de linie este de 47.000 de dolari pe an, potrivit Indeed.com. Cu toate acestea, mulți administratori de linii depășesc 60.000 de dolari pe an. Potrivit Biroului Statistic al Muncii, "Ocuparea managerilor de producție industrială este de așteptat să scadă. Solicitanții cu experiență în domeniul ocupațiilor de producție, alături de un colegiu în domeniul ingineriei industriale, al managementului sau al unui domeniu conex, se vor bucura de cele mai bune perspective de angajare. "Această descriere nu se referă la supraveghetorii de linie la bănci sau la oportunitățile de muncă neindustriale.

cerinţe

Oportunitățile de supraveghetor de linie necesită doi sau cinci ani de experiență în cadrul domeniului de specialitate cu care se concentrează afacerea. De exemplu, un post de supraveghetor de linie pe o linie de producție a automobilelor ar necesita doi până la cinci ani de producție de linii în diferite posturi de pe linie. Cele mai multe dintre aceste oportunități nu necesită educație formală, cu excepția băncilor. Multe bănci își sună contabilul, conducatorii și supraveghetorii serviciului de relații cu clienții, supraveghetorii liniei. În general, băncile au nevoie de o diplomă de asociat sau de licență în afaceri sau în finanțe. Aceste oportunități necesită, de asemenea, un grad înalt de profesionalism, atenție la detalii și abilități de comunicare. Ele sunt deseori obligate să pregătească programele de personal și rotațiile. Acest lucru necesită un grad ridicat de organizare.

Conditii de lucru

Supervizorii de linie lucrează în diverse condiții și climă. Conducătorii de linii care lucrează în fabrici, depozite, instalații de producție și complexe industriale lucrează, în general, în aer liber sau în clădiri fără aer condiționat. Aceste locuri de muncă sunt supuse climatului exterior și pot fi calde, reci, umede sau foarte mizerabile. Oportunitățile de manager de linie în domeniile tehnologiei sunt adesea realizate în cadrul instalațiilor de producție controlate de climă, dar necesită un grad ridicat de specializare.

Obligații primare

Supraveghetorul de linie este responsabil de supravegherea calității muncii, productivității și prezenței angajaților. Supraveghetorul este responsabil pentru menținerea unui registru complet, asigurând că toate pozițiile de linie sunt echipate și operate. În cazul în care un angajat este absent, supraveghetorul de linie trebuie să dispună de un plan de urgență pentru a asigura acoperirea schimbării. În multe situații, supraveghetorul liniei va acoperi poziția vacantă. Asigurarea că linia funcționează fără incidente sau timpi de deconectare este cea mai importantă responsabilitate a supraveghetorului de linie.

Drepturi secundare

Supraveghetorul de linie este responsabil pentru instruirea și îndrumarea tuturor angajaților noii linii. Supraveghetorul este responsabil pentru nivelul de lucru și de producție al angajaților. Acest lucru necesită supraveghetorul să monitorizeze și să aprecieze calitatea producției de linii. Instruirea și îndrumarea ajută la asigurarea calității produselor de linii. De asemenea, supraveghetorul trebuie să asiste în toate proiectele de îmbunătățire a proceselor și îmbunătățirile de linie completate de management. Supraveghetorul este responsabil pentru furnizarea tuturor datelor tehnice de proces implicate în aceste programe. Supraveghetorul de linie este, de asemenea, responsabil pentru implementarea tuturor procedurilor și proceselor noi necesare și implementate de conducere în legătură cu operațiunile de linie.