Salariul mediu al avocaților de mediu

Producătorii de automobile falsifică înregistrările pentru a sub-raporta cantitatea de poluanți pe care mașinile le emit în aer. Statiunile Oceanice scapă deșeurile în apele locale pe subțire. Un grup de advocacy forțează un comitet de control al apei de stat să elibereze publicului rapoartele privind calitatea apei. Acestea sunt doar câteva exemple de procese reale pe care avocații de mediu le-au adus în fața instanțelor în ultimii ani.

Bacsis

Salariul mediu al avocaților de mediu variază în întreaga țară, dar este în concordanță cu salariul mediu pentru toți avocații din $119,250.

$config[code] not found

Descrierea postului de avocat de mediu

Atunci când grupurile sau indivizii consideră că cineva a abuzat sau a abuzat de resurse naturale în măsura în care a pus în pericol oamenii, viața sălbatică sau resursele în sine, ei angajează avocați ai mediului pentru a-și susține cazurile.

În timp ce orice avocat ar putea reprezenta clienți în aceste tipuri de procese, avocații din domeniul mediului au pregătirea și experiența pentru a face cel mai bun loc de muncă. Ei cunosc și înțeleg complexitatea numeroaselor legi de mediu și a cauzelor judecătorești care au stabilit precedente în deciziile lor.

Avocații din mediul înconjurător se ocupă de cazurile care implică: calitatea aerului și a apei, protejarea speciilor de animale pe cale de dispariție, eliminarea deșeurilor periculoase, practicile agricole durabile, protejarea zonelor umede, practicile "verzi" pentru reducerea deșeurilor și multe altele legate de ecologie și administrarea resurselor pământului. Procesele pot veni și pe ambele părți ale unei probleme - dreptul unui individ de a-și folosi terenul sau de a-și câștiga existența în raport cu legile menite să protejeze mediul înconjurător de efectele anumitor utilizări care pot avea consecințe importante dincolo de proprietatea proprietarului.

Înainte de a lua orice caz în instanță, avocații din mediul înconjurător conduc cercetări lungi, compun dovezi și pregătesc liste de martori. De asemenea, aceștia pot delega unele dintre aceste sarcini paralegalilor sau avocaților mai puțin experimentați, care învață responsabilitățile acestui loc de muncă.

Pe lângă tratarea proceselor, avocații din domeniul mediului îi sfătuiesc pe clienți cu privire la legile, regulile și reglementările care guvernează o mare varietate de probleme de mediu. Explicând drepturile clientului într-o anumită situație, avocatul îi ajută pe client să decidă cum să procedeze spre obiectivele sale în timp ce se află în lege.

Educație, abilități și salarii

Pentru a deveni avocat de mediu, veți avea nevoie de o diplomă de licență și de o diplomă de drept, care de obicei durează trei ani de școală de drept după patru ani de studii universitare de licență. Este posibil să te înscrii într-un program accelerat de școală de drept și să absolvi în doi ani dacă lucrezi din greu. Gradul dvs. de licență poate fi în orice subiect. Cu toate acestea, veți fi bine pregătiți pentru domeniu dacă studiați cursuri de ecologie și știință care explică schimbările climatice, încălzirea globală și alte fenomene de mediu.

Unele școli oferă o diplomă de drept combinat și o diplomă de master în domeniul mediului, cum ar fi Legea mediului, Legea energiei sau Legea privind alimentația și agricultura. Alții oferă un program de certificat de absolvire în domeniul dreptului mediului și al problemelor de politică. Cel puțin o parte din cursuri se pot face online, astfel încât să puteți lucra pe măsură ce câștigați diploma. UCLA, UC-Berkeley, Georgetown și Vermont School of Law sunt câteva școli bine cunoscute pentru programele lor de mediu.

Un avocat de mediu de succes ar trebui să se poată concentra și să înțeleagă problemele complexe; desfășurarea unei cercetări aprofundate; oamenii de știință intervievați; să comunice eficient clienților, altor avocați, judecători și juriști; și să transmită pasiune pe probleme pentru a convinge pe alții.

Salariul mediu pentru avocați de toate tipurile în mai 2017 a fost $119,250. Un salariu mediu reprezintă jumătatea dintr-o listă a salariilor pentru o ocupație, unde jumătate câștigate au câștigat mai mult și jumătate mai puțin.

Cât de mult fac avocații de mediu? Salariile pot varia considerabil între state. Unele mostre de salariu pentru avocații din domeniul mediului în funcție de locație sunt:

  • $66,760 în Montana
  • $94,380 în Ohio
  • $106,150 în NV
  • $136,320 în NY
  • $140,740 în CA
  • $153,680 în Washington, DC

În cazul în care avocații mediului funcționează

Unii avocați din domeniul mediului lucrează pentru firmele de avocatură, în timp ce alții pot fi independenți sau pot lucra pentru departamente guvernamentale sau organizații mari. Știrile din S.U.A. și World Report publică o listă cu "cele mai bune firme de avocatură pentru dreptul mediului", care conține 168 de companii din toată țara. Ca orice listă "cea mai bună", este o compilație subiectivă bazată pe un set de standarde alese și, desigur, lista se poate schimba în fiecare an. Cu toate acestea, aceasta indică popularitatea muncii în acest domeniu și necesitatea avocaților din domeniul mediului.

Avocații mediului își împărtășesc timpul între a lucra într-un birou și de a încerca dosare în instanță. Ei lucrează cu normă întreagă și, adesea, cu ore suplimentare, în special pentru cazuri importante și în timpul studiilor. Lucrarea poate fi stresantă, dar poate fi și plină de satisfacții dacă este un câmp despre care sunteți pasionat.

Ani de experienta

Cu mai mulți ani de experiență și o experiență câștigătoare, ați putea începe să îndrumați tineri avocați în domeniu, să comiteți comisii de președinte și să vă ocupați de mai multe cazuri înalte. Pe masura ce reputatia ta creste la un nivel superior, poti comanda un salariu mai mare.

Avocat de mediu Job Outlook

Nevoia de avocați este așteptată să crească cu 8% între 2016 și 2026, ceea ce reprezintă aproximativ media pentru toate ocupațiile. Pe măsură ce legile de mediu continuă să fie adoptate, retrase, retrase și extinse, în funcție de problemele de interes pentru public și pentru numeroase grupuri, avocații de mediu vor continua să fie necesari pentru a ține pasul cu toate schimbările și ce înseamnă pentru societate și clienții lor.