Descrierea postului pentru un utilitar de localizare

Localizatoarele de utilități sunt responsabile pentru identificarea căilor de cabluri, conducte și alte conducte care transportă utilități subterane. Lucrările lor pot fi văzute în tijele subțiri de metal - de obicei acoperite cu un vânt colorat - care sunt blocate în pământ pentru a marca căile utilităților subterane în timp ce trec prin cartiere. Eforturile locatarilor protejează utilitățile subterane împotriva daunelor în timpul proiectelor care implică săpături.

$config[code] not found

Responsabilitatile locului de munca

Pentru a facilita identificarea căilor de utilitate, locatorii lucrează cu hărți de utilități ca ghid, dar trebuie să confirme și că locațiile marcate pe hărți sunt corecte. Dacă hărțile se dovedesc inexacte, locatorii folosesc senzori electronici pentru a identifica locația exactă a utilităților subterane. Odată ce au știut unde se află o conductă de utilitate, plasează tije de metal subțiri pentru a marca drumul.

Cod de culoare

Codarea culorilor permite locațiilor de utilitate să identifice fiecare tip specific de utilitate. Locatorii lasă, de asemenea, urme de pictură pulverizată pe trotuare și străzi pentru a indica prezența utilităților subterane. Culoarea vopselei de pulverizare indică tipul de utilitate. Codul unic de culoare utilizat pentru marcarea liniei de utilitate a fost elaborat de Asociația Americană a Lucrărilor Publice sau APWA. Verde reprezintă canalele și liniile de scurgere; purpuriu pentru linii recuperate de apă, irigare și tulbureală; albastru pentru apa potabila; portocaliu pentru telecomunicații, linii de alarmă sau semnal; galben pentru gaz, petrol, abur, petrol sau materiale gazoase; și roșu pentru linii și cabluri electrice.

Calități personale și cerințe educaționale

Calitățile personale dorite într-un locator de utilitate includ atenția la detalii, o pasiune pentru acuratețe și o abilitate de a lucra pe cont propriu. În general, nu este necesar niciun grad de colegiu pentru această poziție, deși angajatorii individuali pot stabili acest lucru ca fiind necesar pentru locuri de muncă. În zonele în care locatorii trebuie certificați, sunt disponibile cursuri de pregătire pe termen scurt pentru pregătirea lucrătorilor pentru examenul de certificare. Toți candidații trebuie să dețină o licență de conducere valabilă și să poată ajunge la site-uri de locuri de muncă la distanță.

Semnificația locurilor de muncă

În ciuda unei campanii răspândite pentru informarea publicului cu privire la pericolele săpatului înainte ca locurile de utilitate să fie marcate, unii oameni ignoră motivul și încep să săpare înainte ca utilitățile să fie identificate, ducând la pagube substanțiale și chiar moarte. La o prezentare din septembrie 2009, un grup de conferințe APWA a aflat că o linie de utilitate subterană de un fel este lovită la fiecare 60 de secunde, cu un impact financiar cumulat în valoare totală de miliarde de dolari în fiecare an.

Oportunități și câștiguri

Localizatorii de utilități, cunoscuți și sub denumirea de tehnicieni de locație pentru utilități, lucrează pentru diverse companii, inclusiv companiile de utilități și companii de servicii de localizare a utilităților, precum și contractori privați. Salariul mediu anual pentru un locator din iulie 2014 a fost de 33.048 $, potrivit CareerBuilder.com.