Descrierea postului unui manager de credite

Un manager de credite stabilește politici și proceduri pentru procesele de aplicare a creditelor și menține credit pentru clienții unei organizații.

Educație și certificare

Cerințele educaționale includ o diplomă de licență în finanțe sau o disciplină conexă. Angajatorii pot solicita certificarea specifică, cum ar fi certificarea Asociației Naționale pentru Managementul Creditelor.

$config[code] not found

Experiența anterioară

Deoarece acest rol stabilește cele mai bune practici pentru credite, este nevoie de mai mulți ani de experiență în analiza, colectarea și finanțarea creditelor.

responsabilităţi

Menținerea creditului clienților include investigarea și analizarea riscurilor, aprobarea creditului pentru potențialii clienți și continuarea liniilor de credit pentru clienții curenți. Colaborând cu alți membri ai unei echipe financiare, acești profesioniști evaluează și procesarea și aprobarea creditelor și fac schimbări pentru a asigura stabilitatea financiară a organizației.

Tipuri

Aceste ocupații pot funcționa pentru o organizație de creditare sau o organizație mare care oferă bunuri sau servicii care necesită credit pentru achiziționare.

Compensare

În decembrie 2009, Indeed.com afișează un salariu mediu de 57.000 de dolari pe an pentru aceste ocupații și pentru ocupațiile aferente.