Descrierea postului unui funcționar la recepție

Aproape fiecare hotel pe care îl puteți vizita va avea un fel de accent pe serviciul de relații cu clienții și experiența oaspeților. Poziția cea mai importantă pentru acest accent este agentul de recepție. Agentul de birou este o poziție de intrare care are sarcina de a saluta fiecare oaspete la sosire, verificarea lor în și de la hotel, și asistarea oaspeților pentru a rezolva orice probleme. Pentru a face acest lucru, agentul de birou trebuie să demonstreze cel mai mare angajament față de serviciul clienților. Deoarece această poziție este una de intrare, agenții Biroului de obicei fac minim sau puțin mai mare decât salariul minim.

$config[code] not found

Checkins și outs

Cea mai mare parte a activității agentului de la recepție este verificarea și ieșirea din fiecare oaspete a hotelului. Pentru a face acest lucru, agentul de birou trebuie să mențină o comportare plăcută și să fie dispus să lucreze cu oaspeții pentru a obține cea mai bună cameră posibilă pentru șederea lor. În timp ce oaspeții se conectează, va exista de obicei un proces care necesită depunerea unui card de credit și semnarea unui card de înregistrare. Agentul de la recepție trebuie să faciliteze acest proces, să se asigure că toate regulile hotelului sunt respectate și să poată explica ce este procesul dacă ar trebui să existe întrebări. La checkout, agentul de punte trebuie să fie în măsură să explice toate taxele de pe factura unui oaspete.

Menținerea rezervărilor

Agentul de birou are un loc de muncă mare chiar înainte ca oaspeții să sosească în proprietatea hotelului. Aceștia trebuie să mențină o listă de rezervări și, adesea, să pună rezervările în anumite camere pentru a îndeplini cât mai multe solicitări de oaspeți. Agentul de birou trebuie să fie în permanentă comunicare cu departamentele de întreținere și de întreținere pentru a avea o listă actualizată de camere curate și de lucru. După cum începe fiecare zi, ei trebuie să treacă prin listele lor de sosire pentru a se potrivi cât mai multe rezervări cu tipurile de camere corecte.

Informații despre oaspeți

Recepția este una dintre cele mai bune resurse pentru informarea și comunicarea clienților. Dacă nu există un concierge, agenții de la recepție vor avea sarcina de a ajuta oaspeții să facă rezervări și să recomande activități pe care le pot face în timp ce se află în oraș. Ei vor trebui adesea să comunice cu un oaspete înainte de a ajunge în ceea ce privește tipul de cameră și facilități și, cândva, vor trebui să comunice cu un oaspete după ce au plecat cu privire la problemele legate de ședere sau de facturare.

hârtiile

Un aspect important al unei slujbe din partea unui agent de birou implică hârtiile. Toți oaspeții hotelului trebuie să verifice zilnic conturile pentru a vă asigura că există suficient depozit pentru cameră. Recepția este, de asemenea, responsabilă pentru asigurarea că toți banii au fost colectați și nu există conturi restante. Copiile pe hârtie ale documentelor de înscriere semnate trebuie să fie organizate și plasate într-o locație sigură când oaspetele a făcut check-out. Aceste obligații contabile sunt vitale pentru succesul continuu al hotelului.

Comentariile clienților

Agentul de recepție este însărcinat cu rezolvarea tuturor reclamațiilor clienților. De cele mai multe ori, agenții de birou sunt împuterniciți să ofere mese gratuite, să mute camere de oaspeți sau să plătească bani pentru o ședere de oaspeți dacă nu se supune așteptărilor. A trata plângerile necesită o atingere blândă, mai ales dacă agentul trebuie să explice o anumită politică unui oaspete sau dacă oaspetele este foarte înfuriat.