Ce este necesar pentru a deveni un inginer petrolier?

Inginerii din domeniul petrolului se numără printre inginerii cei mai plătiți în toate disciplinele, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. Acești profesioniști proiectează echipamente și dezvoltă modalități de a extrage petrol și gaze din adâncul pământului. Ei lucrează cu alți profesioniști, cum ar fi geologii și operatorii de foraj, pentru a determina cele mai bune metode de foraj pentru a extrage țiței și gazele și pentru a proiecta echipamente bazate pe aceste cerințe. Inginerii din domeniul petrolului trebuie să aibă o diplomă de licență, dar oportunitățile de angajare pot crește cu acreditări suplimentare.

$config[code] not found

Educaţie

Angajatorii necesită, în general, cel puțin o diplomă de licență într-o disciplină de inginerie. Multe instituții de învățământ oferă programe acreditate de către Consiliul de Acreditare de Inginerie și Tehnologie în ingineria petrolului. Unele programe oferă un program educațional de cinci ani, care conduce la o diplomă de master în ingineria petrolului. Cursul include studii de matematică avansată, cum ar fi calcul, algebră și trigonometrie, științe precum biologie și chimie și proiectare asistată de calculator. Programele oferă, de asemenea, lucrul pe teren.

Atribuții personale

Inginerii din domeniul petrolier ar trebui să aibă abilități naturale pentru ai face să aibă succes. Atributele personale includ matematică puternică și abilități analitice pentru proiectarea echipamentelor și rezolvarea problemelor de foraj. Creativitatea este, de asemenea, esențială pentru acest loc de muncă, deoarece inginerii de petrol proiectează diferite tipuri de echipamente pentru a extrage petrol și gaze în diferite medii. Echipa de lucru și abilitățile de comunicare sunt, de asemenea, necesare pentru locul de muncă, deoarece inginerii de petrol lucrează cu o varietate de alți profesioniști. De asemenea, trebuie să fie pregătiți să călătorească pe perioade lungi de timp pentru a lucra în locuri de foraj și pentru a supraveghea operațiunile de foraj.

scrisori de acreditare

Deși nu este necesar, acreditările pot spori oportunitățile de angajare pentru inginerii de petrol. Societatea de ingineri petrolieri oferă calitatea de membru cu asociația și certificarea. Obținerea licenței de inginer profesionist poate, de asemenea, să crească oportunitățile de angajare și să câștige un salariu mai mare. Obținerea unei licențe de inginer profesionist necesită promovarea a două examene și aproximativ patru ani de experiență în inginerie profesională.

Outlook de locuri de muncă și salariu

Inginerii petroliere se pot aștepta să vadă numărul de locuri de muncă să crească cu 17% până în 2020, potrivit Biroului Statistic al Muncii. O parte din creșterea locurilor de muncă se bazează pe estimările că mulți ingineri de petrol se vor retrage în acest interval de timp. Complexitatea operațiunilor de foraj va necesita mai mulți ingineri de petrol pentru a lucra la fața locului. Salariul mediu pentru inginerii de petrol a fost de 138.980 dolari pe an, potrivit Biroului. Salariile au variat de la 69.850 dolari la peste 187.000 dolari pe an, incluzând percentile de la 10 la 90.

2016 Informații salariale pentru inginerii petrolieri

Inginerii din domeniul petrolului au obținut un salariu mediu anual de 128.220 de dolari în 2016, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. La nivel inferior, inginerii de petrol au câștigat un salariu de 25 de percentile de 97.430 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 179.450 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 33.700 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca ingineri de petrol.