Salariul unui Ringmaster

La circ, un gentleman carismatic intră în inel sub lumina reflectoarelor. Purtând o pălărie de primăvară și un costum festiv, el întâmpină oaspeții la spectacol și introduce fiecare act de circ. Gentlemanul încântător este ringmasterul. Titlul de ringmaster este, de asemenea, utilizat în alte tipuri de spectacole de divertisment și arte spectacol.

responsabilităţi

Un ringmaster realizează și creează entuziasm de la audiență între acte. Cântă, dansează și asigură că publicul este distrat în timpul întregii experiențe la un circ sau eveniment. Un ringmaster călătorește de la oraș la oraș pentru fiecare spectacol cu ​​ceilalți interpreți de circ. Împreună cu găzduirea și acționarea în calitate de maestru al ceremoniilor pentru circ, ringmaster promovează, de asemenea, circul prin participarea și distracția la alte evenimente.

$config[code] not found

Salariu

Salariul mediu al unui director a fost de 38.240 dolari pe an, potrivit Biroului Statistic al Muncii din 2010. Salariile medii pe oră au fost de 18,38 USD pe oră. Unele cariere de ingineri sunt part-time sau sezoniere și pot necesita călătorii internaționale.

varianțelor

Salariile Ringmaster variază foarte mult pe baza aptitudinilor și locului pentru care lucrează. Printre mai mult de 3.000 de cadre de conducere și profesioniști din domeniul artelor și al industriei de divertisment, salariile au variat de la 17.430 dolari la 67.610 dolari pe an, potrivit biroului în 2010. Salariul pe oră a variat de la 8.38 dolari la 32.50 dolari.

Carieră

Similar rolului unui muzician, dansator sau actor în industria artelor spectacolului, devenirea unui ringmaster este extrem de competitivă. Circurile cunoscute de cele mai multe ori caută artiștii entuziasti la audiție și devin directori. Biroul așteaptă o creștere minimă pentru directorii de meserii și ocupațiile conexe până în 2010 în domeniul artelor spectacolului și al industriei de divertisment.