Descrierea postului de reprezentant vamal

Fiind un reprezentant vamal poate însemna lucruri diferite. Inspectorul vamal, protecția frontierelor și, în unele cazuri, un detector de linii aeriene. Perspectiva postului este bună pentru cei interesați să devină agent vamal, din cauza interesului tot mai mare pentru siguranța călătoriei.

Aplicarea pentru slujbă

Reprezentanții vamali sunt angajați de către Serviciul vamal și de protecție a frontierelor din S.U.A., precum și de companiile private contractate de guvern. Pentru a fi un viitor reprezentant sau agent vamal, aplicați direct cu Serviciul vamal și de protecție a frontierelor din S.U.A. sau verificați ziarele locale și agențiile de plasare a forței de muncă pentru deschideri în zona dvs.

$config[code] not found

Datorii generale

Agenții vamali susțin și pun în aplicare legile care guvernează trecerile frontierelor și elementele admise aduse peste aceste granițe. Aceștia pot inspecta mărfurile și obiectele asupra persoanelor pentru a determina dacă sunt impozabile, ilegale sau incapabile să treacă frontierele din alte motive. O atenție sporită se pune pe prevenirea terorismului.

Cerințe și educație

Serviciile de frontieră și vamă necesită cel puțin 21 de ani, sunteți cetățean al Statelor Unite și aveți o diplomă de liceu. În plus, mulți reprezentanți vamali au o diplomă de patru ani și pot avea experiență în domeniul vamal sau de instruire în antichități, obiecte ilegale sau legi privind transportul articolelor de specialitate.

Instruire

Formarea suplimentară care ar putea fi necesară ar putea include: învățarea unei limbi străine (în funcție de locul în care sunteți însărcinat), creșterea cunoștințelor în reglementările și regulile altor țări privind articolele care trec frontierele și abilități avansate de comunicare.

Salariu

Un sondaj efectuat în 2004 de către StateUniversity.com a stabilit că salariul mediu median pentru un reprezentant vamal este de aproximativ 49.000 de dolari pe an. Această sumă poate varia în funcție de experiența și de cunoștințele profesionale.