Junior Secretariat Descrierea postului

Deseori numit un asistent administrativ, un secretar poate oferi sprijin tuturor celor din birou, unui mic grup de directori sau unui director executiv. Un secretar de juniori raportează de regulă sau preia direcția de la un secretar senior. Scopul general al unui secretar este de a asigura buna funcționare a procedurilor de birou.

responsabilităţi

În general, secretarii juniori sprijină secretarii superiori în îndeplinirea sarcinilor lor, îndeplinind sarcinile delegate de secretarul general. Responsabilitățile includ furnizarea de asistență administrativă și clericală profesioniștilor, crearea de memorandumuri, vizitatori de salut, răspunsuri la telefoane, păstrarea orarelor, organizarea de călătorii și organizarea evenimentelor companiei.

Responsabilitățile unui secretar variază de la o companie la alta și depind de obicei de natura afacerii companiei. În unele cazuri, secretarii sunt angajați cu fracțiune de normă.

calificări

Candidații la secretariatul de juniori trebuie să aibă abilități puternice de comunicare scrisă și orală, precum și un fundal puternic în ceea ce privește dactilografia. Cunoașterea programelor Microsoft Office, inclusiv Microsoft Word, Excel și PowerPoint, este importantă, la fel ca familiarizarea cu diferite sisteme de telefonie. Candidații trebuie, de asemenea, să lucreze bine sub presiune, multitasking cu eficiență și să se simtă confortabil efectuând apeluri telefonice.

În funcție de natura afacerii companiei, un candidat secretar de juniori poate avea nevoie de cunoștințe într-o anumită zonă sau program de calculator. De multe ori, candidatul potrivit va fi instruit în aceste domenii.

În anumite cazuri, este necesar un grad de colegiu. În majoritatea cazurilor, cerințele includ o educație liceală sau un echivalent, precum și o experiență anterioară sau o experiență conexă.

Instruire

În ciuda faptului că au calificările necesare, secretarii vor avea nevoie de instruire pentru a afla politicile și procedurile companiei. Adesea această pregătire este efectuată de un secretar senior care deleagă sarcini. Secretariatul nou-angajat poate primi materiale de instruire, cum ar fi manuale sau ghiduri. Formarea variază în funcție de fiecare companie și industrie.

Camera pentru creștere

De multe ori, în absența sau plecarea unui secretar senior, se promovează un secretar junior. Un nou candidat va ocupa funcția de secretar junior.

Lucrul în calitate de secretar permite unui individ să-și demonstreze abilitățile și să se familiarizeze cu diverse aspecte ale unei companii, să formeze relații cu profesioniști din diferite departamente. În multe cazuri, un secretar poate fi promovat într-o altă funcție din cadrul companiei, care permite o posibilitate mai mare și o salarizare mai mare.

Informații salariale

Compensarea se bazează pe ani de experiență, ani de experiență și calificări. Potrivit Salary.com, venitul mediu anual pentru un secretar este de 32.030 de dolari începând cu luna noiembrie 2009, dar compensația variază în funcție de fiecare companie și de fiecare industrie.